2006. szeptember. 25. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 25. 15:52 Itthon

Politológusok állásfoglalása az elemzők felelősségéről

"Nem tartjuk sem a parlamentáris demokráciához, sem a politológusok vitájához méltónak azok szavait, akik a közszolgálati televízió elleni támadást forradalomnak nevezték, és úgy vélték, hogy a miniszterelnök akár 'forradalom útján is eltávolítható' a hatalomból." - áll a médiában sokat szereplő politológusok által jegyzett nyilatkozatban.

Török Gábor (Vision Consulting) és Somogyi Zoltán (Political Capital) jegyzi azt a nyilakozatot, amely az elmúlt heti esményekkel kapcsolatban sokat szereplő politológusok, elemzők felelősségével foglalkozik.

A szöveg kibocsátói szerint:" az elmúlt napok eseménysorozata azonban nem a semmiből jött létre; határozott, politikai meggyőződéstől független elutasítását akadályozza, hogy voltak, akik kiálltak a parlamentáris demokrácia felbomlasztása mellett, és akár téves helyzetértékelésből, akár szándékosan, támogatták azokat, akikkel párbeszédet, demokratikus vitát folytatni lehetetlen.
A közszolgálati televízió székházánál történtek pontosan megmutatták: ahogyan a média munkatársai, úgy az elemző politológusok lehetőségei is végzetesen beszűkülnek akkor, amikor az események résztvevőivé válnak."

A nyilatkozat a higgadt politológusi, elemzői magatartás mellett érvel, s felhívja a figyelmet a fogalmak pontos és átgondolt használatára.

"Elemzéseinket, tevékenységünket, politológusi hivatásunkat a parlamentáris demokrácia részének tekintjük. Attól létezhetünk, hogy a Magyar Köztársaság biztosítja a szólásszabadságot. Aki ma Magyarországon forradalmat hirdet, a szabadság ellen lép fel és a rendbontók diktatúráját támogatja. A politikai elemzést sem lehet értékrend nélkül végezni: valaki vagy a parlamentáris demokrácia mellett érvel, vagy ellene. Egy dolog lehetetlen: hogy ez a két álláspont egymással vitaképes legyen." - írja zárásként a két politikai elemző. 

Hirdetés