Sólyom az Alkotmánybírósághoz küldi a felsőoktatási törvényt
Sólyom László köztársasági elnök szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényt. A Fidesz, a KDNP és az MDF üdvözölte az államfő döntését. Az MSZP szerint, ha az Alkotmánybíróság helyt ad az államfő felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos kifogásainak, át fogják alakítani a jogszabályt. Az SZDSZ nem gondolja alkotmányellenesnek a törvényt.
Az államfő álláspontja szerint sérti a felsőoktatási intézmények autonómiáját a módosított felsőoktatási törvény azon rendelkezése, amely szerint a felsőoktatási intézmény rektora csak az intézményben működő gazdasági tanács egyetértésével nyújthatna be a szenátusnak az intézmény autonómiáját alapvetően érintő döntések meghozatalára vonatkozó előterjesztéseket.
"Így a gazdasági tanács olyan fontos döntések meghozatalát akadályozhatná meg, mint például a felsőoktatási intézmény fejlesztési tervének az elfogadása, a szervezeti tagozódás megállapítása, vagy a költségvetés és az annak teljesítésére vonatkozó beszámoló elfogadása" - áll a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnökének közleményben.
Az államfő szerint a gazdasági tanács nem tekinthető a felsőoktatási intézmény önkormányzati szervének, ezért a számára biztosítani kívánt vétójog alkotmányellenesen korlátozza a felsőoktatási intézmények autonómiáját, és így ellentétes a tudományos élet szabadságával, a tanszabadsággal és a művelődéshez való joggal.
Az oktatási tárca azt reméli, hogy e kérdésben a lehető leggyorsabban megszületik az Alkotmánybíróság döntése - közölte Arató Gergely oktatási államtitkára. Ez a feltétele annak, hogy a törvény más, kifogással nem illetett rendelkezései a lehető legkorábban ismertek legyenek az érintettek számára - mondta. Hozzátette: a felsőoktatási törvény módosításának jelenlegi szöveg sokszoros egyeztetés és sokféle vélemény figyelembe vétele mellett született meg, és az Országgyűlés figyelembe vette az Alkotmánybíróság korábbi határozatát is a gazdasági tanácsok jogköréről.
Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke az MTI-nek elmondta: Sólyom László ezúttal is államférfiúi bölcsességéről tett tanúbizonyságot. Bár a tandíj bevezetésének szándékát nem kifogásolta, azt remélik, hogy a kormány és az Országgyűlés ennek ellenére nem csak a feltételezhetően alkotmányellenes pontokon, hanem egyéb kérdésekben, például a tandíj kérdésében is hajlandó lesz újragondolni a felsőoktatási törvény módosítását.
A hallgatók őszre tervezett demonstrációjáról azt mondta: megvizsgálják a helyzetet. Mint mondta, információt kell szerezniük arról, hogy mikorra várható az Alkotmánybíróság döntése, és a kormány milyen formában próbálja meg a törvény szövegét megváltoztatni, és hajlandó-e végre asztalhoz ülni az érintett szervezetekkel. Ez kiváló alkalmat nyújtana erre - tette hozzá.
Az MSZP szerint, ha az Alkotmánybíróság helyt ad az államfő felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos kifogásainak, akkor át fogják alakítani a jogszabályt - mondta Tatai-Tóth András, az MSZP országgyűlési képviselője. Az SZDSZ nem gondolja alkotmányellenesnek a felsőoktatási törvényt, ezért is szavazta meg - közölte Sándor Klára ügyvivő az MTI-vel.
"Azt gondoljuk, hogy a törvény azért nem alkotmányellenes, mert a mi értelmezésünkben nem csökkenti, hanem növeli az egyetemi autonómiát" - mondta, utalva ezzel a köztársasági elnök kifogására. A Fidesz üdvözli a köztársasági elnök intézkedését a párt által mindvégig ellenzett felsőoktatási törvénymódosítással kapcsolatban - közölte Koszorús László országgyűlési képviselő. A Fidesz úgy gondolja, hogy a tandíj meghatározásának módja is sérti az alkotmányt, ezért bíznak abban, hogy a későbbiekben a törvény egészét megsemmisíti majd az Alkotmánybíróság - írta Koszorús László.
Az MDF szerint jogos a köztársasági elnök álláspontja, amelynek alapján szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényt - közölte Almássy Kornél alelnök. A törvénykezés veszélyezteti az egyetemi autonómiát, ezért az MDF reméli, hogy az Alkotmánybíróság megszünteti a jogszabály vonatkozó részét - mondta el az MDF-es politikus.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) egyetért azzal, hogy a köztársasági elnök szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényt - mondta Rubovszky György.