2006. július. 17. 10:04 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 17. 13:06 Itthon

Sólyom aláírta a megszorító adócsomagot

Sólyom László köztársasági elnök hétfőn aláírta az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról, a házipénztár adóról és az államháztartás egyensúlyát javító különadóról, valamint járadékról szóló törvényeket - közölte az államfő sajtóirodája. A Fidesz jelezte: a parlamentben továbbra is nemmel szavaznak minden olyan kérdésre, ami adóemelést jelent, vagy az emberek terheinek növekedésével jár.

A forint enyhén erősödött a pénzügyi törvénycsomag aláírásának hírére. A piac megnyugvással fogadta a tíz óra tájban bejelentett köztársasági elnöki döntést - mondták kereskedők. Ugyanakkor a bejelentés hírére a Budapesti Értéktőzsdén nem állt meg a nap eleje óta tartó gyengülő tendencia. Hétfőn tíz óra után 280,80/281,10 forinton jegyezték az eurót, gyengébben a reggeli 281,40/50-es jegyzésnél. A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX nem sokkal 10.30 óra után 21.003,50 ponton állt, ami 396,5 ponttal, 1,85 százalékkal alacsonyabb a pénteki záró árnál és 393 pontos csökkenés a hétfői nyitáshoz képest.

A költségvetés miatt

Az elnöki sajtóiroda sajtóközleménye szerint Sólyom László azért nem küldte vissza megfontolásra a törvényeket az Országgyűlésnek, "mert tekintettel volt a költségvetés helyzetére, valamint a magyar gazdaságpolitika nemzetközi megítélésére". Az Alkotmánybíróságnak pedig az Alkotmány értelmében csak akkor küldhet meg a köztársasági elnök egy kihirdetésre váró törvényt, ha - az Alkotmánybíróság gyakorlatára is tekintettel - meggyőződött a törvény alkotmányellenességéről.

Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítása tartalmazza többek között a kamatból és a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmek 20 százalékos megadóztatását, az egyszerűsített vállalkozói adó kulcsának 15-ről 25 százalékra emelését, és az általános forgalmi adó középső kulcsának 15-ről 20 százalékra emelését. Ugyancsak e törvény tartalmazza a minimális adófizetési kötelezettséget, az úgynevezett elvárt adót.

A házipénztár-adóról szóló törvény "az üzletmenet által indokolt mértéket meghaladó állományra" (300 ezer forint felett, amennyiben ez meghaladja az éves forgalom 0,8 százalékát) vezet be 20 százalékos adót, a kormányzat így kívánja megakadályozni a rendellenes házipénztár-használatot.

Az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló törvény értelmében négy százalék szolidaritási különadó fizetésére lesznek kötelezettek a nyereséges vállalkozások és a hatmillió forint feletti éves jövedelemmel rendelkező magánszemélyek. A bankok az államilag támogatott hitelek kamatbevétele után fizetnek majd 5 százalékos járadékot.

Az SZDSZ üdvözli, a Fidesz nem

Szijjártó Péter, a Fidesz kommunikációs igazgatója közölte: a parlamentben továbbra is nemmel szavaznak minden olyan kérdésre, ami adóemelést jelent, vagy az emberek terheinek növekedésével jár. Parlamenti ellenzéki pártként parlamenti eszközökkel élünk - mondta.

A parlamentben hívjuk fel a figyelmet arra a nagyon kemény ellentmondásra, ami Gyurcsány Ferenc választások előtt és választások után elmondott nyilatkozatai között feszül - hangoztatta az ellenzéki politikus. Utalt arra, hogy Gyurcsány Ferenc a kampányban még azt mondta: a magyar gazdaság állapota rendben van, dübörög a gazdaság és nagy a jólét. Ehhez képest komoly pénzbehajtási akcióba kezdtek a kormányzás megszerzése után - tette hozzá. Szijjártó Péter szerint Gyurcsány Ferencnek semmi sem volt drága ahhoz, hogy megtartsa hatalmát.  

Az SZDSZ megnyugvással és egyetértőleg fogadta az államfő döntését - reagált az aláírás hírére Kuncze Gábor pártelnök. Elmondta: a kisebbik kormánypárt arra számított, hogy az államfő  alá fogja írni a stabilizációt szolgáló törvénycsomagot, hiszen abban nem láttak alkotmányossági problémákat. Mint hozzátette, egyetértenek egyébként az államfő indoklásával, a költségvetés helyzete miatt gyorsan kellett lépni.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?