2006. július. 03. 19:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 03. 19:26 Itthon

Nem kellett Sólyom jelöltje

A parlament nem választotta meg legfőbb ügyésznek Horányi Miklóst, akit Sólyom László köztársasági elnök javasolt a pozícióba. A köztársasági elnök új jelöltet keres. Jelenleg nincs legfőbb ügyész.

A szavazáson 154 igen, 194 nem szavazat és öt tartózkodás mellett utasították el Horányi Miklós személyét; ő jelenleg a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség vezetőjeként tevékenykedik.

Horányi: az életemet tettem föl
"Több évtizedet töltöttem el az igazságszolgáltatásban. Az igazságszolgáltatásra tettem föl gyakorlatilag az egész életemet" - mondta az államfő által a legfőbb ügyészi posztra jelölt Horányi Miklós újságíróknak, hozzátéve, hogy most 65 éves, és 25 volt, amikor belépett az igazságszolgáltatásba. Horányi Miklós azt mondta: a kormánypártok felvetését nem tartja megalapozottnak.
 
Hozzáfűzte: az eddigi két legfőbb ügyész (Györgyi Kálmán és Polt Péter) esetében nem vetődött fel, hogy milyen szakmai gyakorlatuk van, pedig nem volt. Elmondta: "majd valaki lesz legfőbb ügyész, bízom benne, és abban is bízom, hogy a testületen belülről lesz legfőbb ügyész".
 
Horányi Miklós szerint azzal, hogy a köztársasági elnök a testületen belülről akart legfőbb ügyészt jelölni, az ügyészséget közelebb viszi a bíróságokhoz, hiszen a Legfelsőbb Bíróság elnökét is kizárólag a bírák közül választják. Az ügyész kérdésre válaszolva elmondta: számított arra, hogy ennyi ellenszavazatot kap.
Sólyom László a parlament folyosóján csak annyit nyilatkozott a szavazás után, hogy bízott Horányi megválasztásában, s most új jelöltet keres. "Az a kötelességem, hogy gondoskodjak a legfőbb ügyészről, tehát fogok jelölni egy új személyt" - fogalmazott az államfő, s egyben kijelentette, minthogy nem köteles konzultálni a pártokkal a jelölt személyéről, ezután sem fog. 

A hvg.hu helyszínen levő tudósítója a parlamenti pártok reprezentánsainak véleményét foglalta össze. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője lakonikusan és ironikusan annyit mondott: "Ki vagyunk tanítva, mi az alkotmányosság és demokrácia". Kijelentette, szó sincs arról, hogy Sólyom meglepte volna a pártokat a jelöltje személyével. A koalíciónak három hónapon át nem voltak kifogásai, most meg hajánál fogva előrángatott kifogásokkal utasítja el Horányi Miklóst és vonja kétségbe a jelölt alkalmasságát.

Hozzátette: elfogadhatatlan, hogy a kormánytöbbség csupán presztízs, vagy hiúsági okokból utasította el az államfő jelöltjét, csak azért, mert a köztársasági elnök a jogszabálynak eleget téve önállóan jelölt.

Dávid Ibolya az MDF részéről úgy kommentálta az eseményeket, hogy "ismét a politika áldozatává vált" egy szakmailag alkalmas jelölt. Dávid szerint  "parlamenti fiaskóról" van szó, és minél előbb meg kell találni az új jelöltet az Legfőbb Ügyészség élére.

Vastagh Pál MSZP-s képviselő arra az újságírói kérdésre, hogy vajon jelent-e alkotmányossági problémát, hogy jelenleg nincs legfőbb ügyész, úgy válaszolt, hogy "alkotmányos jogunkkal élve szavaztuk le a jelöltet". Vastagh szerint a Legfőbb Ügyészség vezetése óriási felelősség, komoly tapasztalattal bíró szakembert igényel. Kijelentete: Horányi Miklós bírósági tapasztalata nem elegendő a feladat ellátáshoz, a Legfőbb Ügyészség jelenlegi helyzetében a változásokat és a társadalmi presztízs helyreállítását nem látnák biztosítva, ha Horányit elfogadták volna. Mint mondta, kínos, hogy nincs jelenleg legfőbb ügyész, de Sólyom Lászlónak mihamarabb olyan jelölttel kell előállnia, aki bírja a parlamenti pártok támogatását.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?