2006. július. 09. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 09. 10:40 Itthon

Gyurcsány a megszorításokkal szórakoztatta a fiatalokat

Erős, versengő felsőoktatásra van szükség, amelyben a terheket az abban résztvevők és az adófizető megosztják egymás közt - mondta Gyurcsány Ferenc szombaton a soproni VOLT Fesztiválon. A rendezvényen egyaránt voltak füttyösök és rajongók. Még júliusban olvashatjuk az egészségügyi reform vitaanyagját.

A miniszterelnök hangsúlyozta: évente 105 ezer forint egységes tandíj lesz a felsőoktatásban, függetlenül attól, ki minek tanul. Ettől az egyetem 50 százalékkal fölfelé, vagy lefelé eltérhet, s ez a pénz mind ott marad a felsőoktatási intézményeknél, nem veszi el a költségvetés.

Kifejtette, hogy aki jól tanul nem fizet tandíjat, s ha hátrányos családi helyzetű, akkor szociális támogatást is kap. Mint mondta: a jól tanuló, nehéz szociális helyzetben lévők jobban járnak majd, mint ma. A nagyon gyengén tanulók - egyébként pedig jó szociális helyzetben lévők - viszont rosszabbul járnak.

A miniszterelnök rámutatott: a legrosszabbul tanuló 15 százalék elveszíti az állami ingyenes képzés lehetőségét, s elmegy költségtérítéses tagozatra. Gyurcsány szerint igazi verseny lesz, de hát az országnak is versenyeznie kell. "Ha jobbak akarunk lenni, mint a környezetünk, akkor valamennyi rendszerünkben újra versenyt kell építeni, így a felsőoktatásban is."

A miniszterelnök beszéde közben szórványosan füttyök és bekiabálások hallatszottak, mire megjegyezte: ha a mondandóját beszéd közben kommentálják, "s elkezdünk egymásnak kiabálni, akkor nem fogjuk egymást érteni".

A miniszterelnök a gazdasággal kapcsolatosan úgy fogalmazott, hogy annak van olyan része, amely "elképesztően megy". A privát gazdaság folyamatosan bővült, s általában a magyar gazdaság az elmúlt tíz évben négy százalékkal növekedett, s mindeközben csökkenő inflációs pályán volt. Ugyanakkor "mindig volt egy gyenge, sérülékeny pontja a magyar gazdaságnak, ez a költségvetés".

A kormányfő a 280 forintot érő euróval kapcsolatosan azt mondta, hogy ez középárfolyamot jelent, amelytől 15 százalékkal erős és gyenge irányba eltérhet. A kormány egy dolgot tud tenni, mivel a pénzügypolitika nincs a hatáskörében - az a Magyar Nemzeti Bank feladatköre -, hogy olyan költségvetés-politikát folytat, "ha úgy tetszik, olyan államháztartási hiányt csinál, amely közvetett módon hozzájárul ahhoz, hogy a forint erős legyen". Gyurcsány Ferenc szerint a kormányprogram végrehajtása következtében erősödni fog a forint az elkövetkező két évben.

Utalt arra is, hogy Magyarországra az elmúlt 15 évben 50 milliárd euró működő tőke jött be, s alapvetően ez modernizálta a gazdaságát. "Nem hiszek abban, minden vita ellenére, hogy a magyar gazdaságot lehet modernizálni külföldi tőke nélkül" - jegyezte meg a miniszterelnök. Szerinte a lehető legrosszabb dolog kétértelmű megjegyzésekkel illetni a külföldi tőkét.

Gyurcsány a fórumot követően fiatalok gyűrűjében beszélgetett, majd a fesztiválról való távoztában sok fiatal kért tőle autogramot. A miniszterelnök távozóban újságírók jelenlétében közölte: a kormány programja szerint az egészségügy átfogó átalakítása kezdődik most el, s az első döntések már "az idei évben jönnek". Az egészségügyi reformmal kapcsolatos "anyagot, összeállítást" a kormány még júliusban a nyilvánosság elé tárja, a problémákkal, gondokkal és a változtatási, döntési lehetőségekkel együtt.
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?