2006. május. 13. 15:13 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 13. 14:59 Itthon

Országgyűlési törvényjavaslatot készített Szili Katalin

Országgyűlési törvényjavaslatot és hozzá kapcsolódóan házszabály-módosító csomagot készített Szili Katalin; a házelnök erről a Népszava című napilap szombati számában megjelent interjújában beszélt.

A házelnök emlékeztetett rá: ma Magyarországon a parlament működését házszabály szabályozza, de vannak európai példák arra is, hogy törvény szabályozza ugyanezt. 

"Szükség lenne ilyen törvényre, mivel a házszabály nem tartalmazhat harmadik személyekre vonatkozóan semmilyen előírást, viszont egy törvény igen" - mondta. Ezzel összefüggésben Szili Katalin felidézte a parlament munkáját megzavaró demonstratív cédula-bedobálásokat, példaként hozta a vizsgálóbizottságok szabályozását és azt, hogy meg kell-e valakinek jelennie a vizsgálóbizottság előtt. 

"A nyilvánosság kérdése vagy a népképviseleti szerv működésének akadályozása mind-mind olyan témák, amelyeket mi törvényjavaslatba foglaltunk, és amint a Ház megalakul, egyszerűen ennek a vitáját elkezdhetjük, illetve elindíthatjuk a belső egyeztetést a frakciók között" - mutatott rá. Hozzátette: van egy másik csomag, amely a házszabály-módosításokról szól, főleg a működési kérdésekben, illetőleg azokban, amelyekben az Alkotmánybíróság módosításra szólította fel az Országgyűlést.

Mint mondta, létezik egy harmadik kérdéskör is, amely a bizottsági rendszer racionalizálását jelenti. A törvényben az is benne lenne, hogy a bizottsági szerkezetet általában és alapvetően a kormányzati szerkezethez kell igazítani. Az elmúlt négy évben 492 bizottsági hely volt. "Ezt is csökkentenénk 350-re, ami azt jelenti, hogy egy képviselőre többnyire csak egy bizottsági tagság jut. Ez átláthatóbb rendszer, ugyanúgy a költségtérítéseknél egy differenciáltabb rendszert alakítunk ki" - mondta Szili Katalin a Népszavának.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.