2006. május. 13. 17:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 13. 16:41 Itthon

Orbán Viktor szerint az MDF az MSZP egyik tagozata

Politikai értelemben az MDF az MSZP egyik tagozata - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki részt vett a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szombati budapesti választmányi ülésén.

"Az MDF-et az MSZP egyik tagozatának tekintem politikai értelemben. (...) Ha rajtam múlik, így is fogunk hozzájuk viszonyulni. De erről kell egy testületi döntés. Én itt a magam személyes véleményét tudom elmondani" - mondta Orbán Viktor az MDF elnökének állásfoglalására vonatkozó kérdésre válaszolva a választmányi ülést követő sajtótájékoztatón.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke pártja szombati választmányi ülésén közölte, a demokrata fórum konstruktív ellenzékiségre készül, a közös nemzeti célok érdekében kész az együttműködésre a kormánnyal, de kérlelhetetlen ellenzék lesz, ha a rossz döntéseket bírálni kell. Hozzátette, hogy pártja nyitott a parlamenti együttműködésre a jobboldali pártokkal is. Ugyanakkor rámutatott, hogy ma úgy tűnik, a párbeszédre csak az MDF nyitott, a Fidesz nem vonta le a választás tanulságait, elnöke leginkább a demokrata fórumra próbálja áthárítani a felelősséget.

Orbán Viktor, aki mintegy másfél óra késéssel érkezett, majd szólalt fel a KDNP választmányi ülésén, az MDF-re utalva közölte: "nem is akarunk vitatkozni velük. (...) A legrosszabb az lenne, ha elkezdenénk erről vitatkozni. Nincs miről vitatkozni, ez a történet véget ért". Kijelentette: az lenne a legnagyobb baj, ha a jobboldal "erkölcsileg megbicsaklana". Álláspontja szerint nem lehet egyszer átmenni a másik oldalra, azután visszakéredzkedni. "Ha ezt egyszer megengedi a szövetség, akkor darabjaira fog hullani" - tette hozzá a Fidesz elnöke. 

Mint elmondta, a választmányi ülésen beszélt a választás eredményéről is. A választások eredménye próbára teszi az egész jobboldal demokráciába vetett hitét - mutatott rá a sajtótájékoztatón. Korábban azt gondolták, demokráciában nem lehetséges, hogy "eladósítsák, kifosszák és pénzügyi válságba taszítsák az országot. Ebben a hitünkben csalódni kellett, mert ez bekövetkezett 2002-2006 között" - mondta, hozzátéve, mindennek nem lett következménye. 

Ennek ellenére azt kérte a választmánytól, hogy senki ne adja fel demokratikus hitét. "Alakuljunk át alkotó ellenzékké" - mondta a pártelnök, aki úgy fogalmazott: "Nyáron rendezzük sorainkat és szeptemberre készen állunk, hogy - felkészülve az önkormányzati választásokra - ismét megmérettessük a jobboldal kormányképes alternatíváját. Sem az értékeinket, sem a programunkat nem adjuk fel. Értékeinket is és programunkat is kormányképesnek minősítjük".

Az esetleges előrehozott választásra, illetve a jobboldal kormányzati szerepére vonatkozó kérdésre Orbán Viktor úgy válaszolt: elvesztett választás után arról beszélni, hogy készen áll a jobboldal egy előrehozott választásra, kissé "muris, mókás". Hozzátette: érdemben erre a kérdésre nem válaszol. Közölte ugyanakkor: együtt élnek azzal a helyzettel, ami kialakult.  

Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, frakcióvezető elmondta: a KDNP választmánya a "legnagyobb örömmel és lelkesedéssel" fogadta az önálló parlamenti frakció megalakulását és ugyanilyen módon üdvözölte a frakciószövetség megalakulását. Hozzátette: a választmány hitet tett a szövetségesi hűség mellett, egyúttal kiállt a KDNP "önálló arcélének" megjelenítéséért.

A Fidesz és a KDNP közös listán indult a 2006-os parlamenti választásokon, ahol 164 mandátumot szereztek. Orbán Viktor a választásokat követően a közös frakció mellett érvelt, a KDNP mégis az önálló parlamenti képviselőcsoport megalakítása mellett döntött. Ennek indoklásaként Semjén Zsolt korábban azt mondta: e döntésnek racionális oka van, hiszen a jobbközép oldal a két frakcióban jobban meg tudja jeleníteni politikáját.

A KDNP frakció 23 taggal alakult meg. A Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja Magyar Szolidaritás Szövetsége néven szövetséget alkotott, amelynek elnöke Orbán Viktor, társelnöke pedig Semjén Zsolt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.