2006. május. 04. 18:36 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 04. 18:57 Választás 2006

A KDNP a Duna felőli oldalt, az SZDSZ létszámcsökkentést akar

Az Országgyűlés alakluló üléséről számoltak be a pártok kora este.

SZDSZ
A liberálisok kisebb, a kormánystruktúrát leképező országgyűlési bizottsági szerkezetet szeretnének, kevesebb képviselővel - mondta Eörsi Mátyás, SZDSZ-es ügyvivő az követően, hogy a parlamenti pártok és az államfő képviselői egyeztettek egymással a parlament alakuló üléséről csütörtökön. "A kormánystruktúra kialakulásával párhuzamosan fog kialakulni a bizottsági struktúra" - közölte a liberális politikus, hozzátéve, hogy ebben a kérdésben nagy vitára számít.

A megbeszélésen csak az alakuló ülésről volt szó, és vita alakult ki a frakciók elhelyezéséről a parlamenti patkóban. "A Fidesz szeretné az MDF-et kinyomni, vannak olyan elképzelések a Fidesz részéről, amelyek inkább egy politikai leszámoláshoz hasonlítanak az MDF ellen" – mondta Eörsi. Kitért arra is, hogy az országgyűlési tisztségviselőkre vonatkozóan még nem fogadtak el javaslatot, de a Ház elnökét nyilván a legerősebb párt, az MSZP adja. Hozzátette: javaslatuk szerint mindegyik frakció egy-egy alelnöki pozíciót kapna, és a tervek szerint a jegyzők száma 10 lenne.

MDF
Dávid Ibolya takarékossági javaslatokat terjesztett elő a parlament alakuló ülését előkészítő csütörtöki megbeszélésen. A javaslatok között említette a bizottságok számának és a bizottsági tagok létszámának csökkentését. Szorgalmazta, hogy egy képviselő egy bizottság munkájában vegyen részt, és szüntessék meg a helyettesítés intézményét.

Dávid Ibolya javasolta még, hogy ne kapjon díjazást, vagy csökkenteni lehessen a honoráriumát annak a képviselőnek, aki nem megfelelő számú szavazásban vesz részt. Szorgalmazta a mobiltelefon használatának szabályozását, a külföldi utazások korlátozását, valamint azt, hogy bérleti szerződéssel vagy számlával igazolják a képviselők a szállások igénybevételét. Dávid Ibolya elmondta azt is, hogy a május 16-ára tervezett alakuló ülést megelőző héten tartja első ülését az MDF frakciója.

MSZP
Megállapodtunk a nyitóülés napirendjében és technikai kérdéseiben ­ mondta Lendvai Ildikó."Két kérdésben kell további tárgyalást folytatnunk: az egyik a parlamenti ülésrend (...), a másik az alelnökök számának kérdése" - tette hozzá az MSZP politikusa.

Szükség van öt parlamenti alelnökre, az Országgyűlés működésének költségeit csökkenteni fogják, de ehhez nem az alelnökök számán kell változtatni ­ mondta. Az ülésrenddel kapcsolatosan úgy fogalmazott, az MSZP és az SZDSZ meghagyná a korábbi ülésrendet, de a KDNP változtatna ezen, így erről is tovább tárgyalnak. Lendvai Ildikó tájékoztatása szerint a köztársasági elnök feladata eldönteni, lesz-e alakuló ülés május 16-án, vagy esetleg ez későbbi időpontra tolódik. Hozzátette, a szocialisták készen állnak a május közepi alakuló ülésre.

KDNP
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) a parlamenti ülésrend meghatározásában szeretné elérni, hogy a jobboldali pártok a terem Duna felőli oldalán, létszámuknak megfelelő sorrendben kapjanak helyet - közölte a párt tárgyalócsoportjának tagja, Rubovszky György.

Szeretnék elérni, hogy ismét érvényesüljön a magyar parlament hagyománya, miszerint a Duna felőli oldalon kapna helyet az ellenzék. Ez így volt 1990-ben az első ciklusban, ám 1994-ben megváltozott ­ mondta a képviselő.

A KDNP számára lényeges kérdés még, hogy milyen sorrendben üljenek a pártok. A párt álláspontja szerint az ellenzéki pártoknak az ülésterem közepétől létszámuknak megfelelő sorrendben kellene ülni. Így középen a Fidesz, aztán a KDNP képviselői kapnának helyet, majd pedig a terem szélén kellene elhelyezni az MDF frakciót.

Rubovszky György tájékoztatása szerint a KDNP ragaszkodik ahhoz, hogy a mostani ciklusban három alelnöke legyen a Háznak. Mint mondta, 1990-től 2002-ig mindig három alelnöke volt a magyar országgyűlésnek, s csak az elmúlt ciklusban volt öt alelnök.

A bizottságokkal kapcsolatban a politikus elmondta: a bizottságok mai száma sok. Ám, hogy mennyi lenne az megfelelő, arról nincs a pártnak kialakult álláspontja. Hozzátette: az álláspont kialakításához nincs elegendő információja a pártnak.

Fidesz
"Indokoltnak látjuk a parlament mai bizottsági struktúrájának ésszerűsítését, a takarékosság elvének érvényesítését" - hangsúlyozta Deutsch-Für Tamás, a Fidesz kommunikációs vezetője. Kiemelte, ezzel van összefüggésben az a javaslatuk is, mely szerint öt helyett három alelnökre lenne szükség. Megjegyezte, e javaslatot az MSZP, az SZDSZ és az MDF nem támogatta.
 
Deutsch-Für Tamás kitért arra, hogy a parlamenti ülésrendről még tárgyalni kell, mert a KDNP javaslata eltér a többi pártétól. Arra a kérdésre, hogy megtartható-e május 16-án az Országgyűlés alakuló ülése, a Fidesz politikusa a köztársasági elnök hivatalvezetőjének álláspontjára emlékeztetett. E szerint az államfő azt szeretné, ha minél előbb meg lehetne tartani az alakuló ülést, de ha ezt egy bírósági döntés mégsem teszi lehetővé, akkor "átgondolja, hogy más időpontra hívja össze a parlament alakuló ülését".
 

A parlamenti pártok a jövő héten folytatják a megbeszélést.