Egyedül a hullámtérben
Áradás, rendkívüli készültség, tetőzés 860 centiméteren - negyven éve volt ilyen utoljára a Dunán. Mozgósított lakosság, sok önkéntes próbált úr lenni a gáton. De vajon mi történt a védvonal túlsó felén? Ki állta a sarat a Duna partján, és milyen támogatást kaptak az itt élő fővárosi, illetve budakalászi ingatlantulajdonosok? A hvg.hu a hullámtérben élők lehetőségeiről érdeklődött.
© hvg.hu |
Habár 25 ezren segítettek a munkálatokban, volt, ahol minden intézkedés hiábavalónak bizonyult. A gát és a Duna közötti szakaszon, a Római parton és annak budakalászi folytatásában vendéglátó egységek, középületek és számos család otthona került víz alá. A szerencsésebbek centik híján megúszták. Voltak, akik önerőből olyan védelmi rendszert építettek ki, ami felért egy gáttal.
"A hullámtér, a védvonal és a folyó közötti terület, amit komolyabb károk nélkül elönthet az áradó folyó. Mivel ez a terület nem védhető, itt tilos építkezni" – írta pár héttel ezelőtt az Origo. Az állítás azonban több sebből vérzik, még ha a helymeghatározás nagyjából el is fogadható. Az igaz, hogy a hullámtér a gát és a folyó közötti terület, és ezért a partmenti házak közvetlen veszélynek vannak kitéve. Ennek ellenére üdülőt vagy gazdasági épületet felhúzni most is lehetséges a védvonal innenső oldalán.
A jelenleg is hatályos vízgazdálkodási törvény értelmében itt csak lakóházat tilos építeni. A hvg.hu információi szerint mégis több lakópark épült e területen. Nemcsak a Római parton, hanem annak folytatásában, a Budakalászhoz tartozó Büdös-árok és a lupa-szigeti elágazás közötti szakaszon is számos villaépület, társas-, illetve családi ház sorakozik. A legtöbb építmény érvényes építési és használatba vételi engedéllyel rendelkezik, némelyikük tulajdoni lapján még lakóház is szerepel – értesült a hvg.hu.
Harcsa Lajos, Budakalász polgármestere elismerte, hogy közel 8-10 ingatlant valóban lakóházként jegyeztek be a földhivatalnál, de szerinte erre egyedüli magyarázat a korrupció lehet. A jogszabályok ugyanis ma sem engedik meg, hogy lakóingatlan épüljön a folyó medrében, nevezetesen a Duna és a gát közötti szakaszon. Kérdésre válaszolva hozzátette, ezt a területet nemhogy lehetetlen, de értelmetlen is lenne gáttal védeni, hisz az áradó folyónak meghatározott nagyságú helyre van szüksége ahhoz, hogy ne törje át a már létező védvonalat is. Az sem véletlen tehát, hogy a gát nem a partra épült.
A fővédvonal nyomvonalát gazdasági számítások alapján tervezték és építették – mondta a hvg.hu kérdésére Stimm Gábor, a gátépítésért részben felelős Középdunavölgyi Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője. „A kiépítés során azt is figyelembe kellett vennünk, hogy a Dunához közelebb magasabb gátat kell emelni, ami értelemszerűen többe is kerül. Ráadásul a ma beépült hullámtér korábban még mezőgazdasági terület volt, tehát nem kellett senkit sem védenie. Stimm Gábor szerint átmeneti gátak részlegesen ugyan, de megvédhetnék a hullámtér lakóit az áradástól. Az ilyenfajta védelem azonban szűkíti a lefolyási szelvény, és ezáltal nagyobb árvízszintet eredményezhet a magasabban fekvő területeken.
Budakalász polgármestere tervezi ugyan a gát megerősítését a már létező fővédvonalon, de nem szán forrásokat sem mobil, sem pedig nyúlgát építésére a hullámtérben. Meggyőződése, hogy ezen a területen olykor még a homokzsák is többet árt, mint használ. „Négy évvel ezelőtt például több kárt okoztak maguknak azok, akik homokzsákokkal próbálták megakadályozni a víz befolyását a házba. Az emésztőrendszeren keresztül közvetlen a fekália jött be a lakásukba” - emlékezett vissza Harcsa.
A fővárosi önkormányzat viszont 8-10 méter mélyen vasbeton résfalat építene a Római parti hullámtérben. A földből csupán egy-két méter látszana ki, amelyre oszlopokat emelnének, s a köztük lévő rést vízzáróréteggel töltenék ki. A döntésben vélhetően nagy szerepe van a többezer fölöslegesen elpazarolt homokzsáknak, amelyek szinte alig jelentettek védelmet az idei árvízzel szemben. A partszakasz tényleges védelmének kiépítése a becslések szerint közel 4,8 milliárd forintba kerülne. A tervezett mobilgát lebontható és újraépíthető lenne, ezáltal nem csorbulnának a partszakasz közelségéből fakadó előnyök, s nem veszítenének értékükből az ingatlanok sem.
Bicikliút © hvg.hu |
A budakalászi polgármester szavait idézve: „Természetesen nagyon sajnáljuk a hullámtérben lakókat, de nem tehetünk értük sokat. Tudták, hogy árterületre építkeznek, és számolniuk kellett ezekkel a következményekkel, cserébe a Duna-part közelségéből adódó előnyökért.” A katasztrófavédelmi törvény értelmében a védekezés a gáton kezdődik, az önkormányzat feladata, hogy a budakalászi 4700 méteres gátszakaszt megvédje. A bicikliút pedig egy 160 millió forintos EU-s pályázat, melynek feltételeként, el kellett zárnunk az utat az autóforgalom elől. A lakásokat – megítélése szerint - megfelelően meg lehet közelíteni a másik oldalról is.
Vasbetonkerítés © hvg.hu |
Nyolc méteres vízszintig elég a kerítés kapujában egy homokzsákokkal megerősített árvízi pallót elhelyezni, de efölött a magasság fölött célszerű bebetonozni a kertkaput - figyelmeztetett Radzik. A művelet szakemberek segítségével nem több mint 8 óra. A kerítés megépítésekor nem árt külön figyelmet szentelni a talajvíz feltörésének megakadályozására. Radzik Károly szerint a fakadó vizektől megóvhatja a kerítést egy vízhatlan réteget képző festék. A buzgárok ellen pedig a kerítés mentén kialakított 20 cm vastag agyagverést, és az itt összegyűlt víz elvezetésére draincsövekből álló, földbe süllyesztett ereszrendszer kialakítását javasolja.
Az "erődítmény" folyómétere 18-20 ezer forint, az összes óvintézkedéssel együtt cirka 3 millió forintba kerül egy 520 négyzetméter alapterületű ingatlan estében. Megéri, mivel a tulajdonosoknak egyelőre nincs más választásuk ezen a partszakaszon.
A védelmi rendszer kiépítése csupán egyszeri befektetés, de az önkormányzatra nem számíthat a hullámtéri lakosság. Mint a polgármester elmondta nem látja értelmét mobilgát építésének sem a Büdös-árok és a lupa-szigeti elágazás között, sem pedig a Római parton. Azonban megerősítené a Barát-patakig húzódó gátat, erre több mint 10 millió forintot igényelne. A hullámtérben lakók sorsa az önkormányzatok kezében van. Kérdés, hogy a főváros beváltja-e ígéretét, illetve Budakalász ragaszkodik-e az álláspontjához?