2006. március. 16. 17:46 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 16. 17:51 Itthon

Orbán: "veszélyesnek látom a helyzetet"

Az Európai Unió március végére tervezett brüsszeli csúcstalálkozójáról egyeztetett Bécsben Wolfgang Schüssel osztrák kancellár és Orbán Viktor.

A Orbán Viktor, a Fidesz-MPSZ elnöke és miniszterelnök-jelöltje az egyórás eszmecseréről Martonyi János volt külügyminiszterrel együtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta: bármennyire is szeretnénk, de nem látjuk szükségét, hogy tagadjuk a pártösszefüggéseit a mai találkozónak. "Az igazság mégis csak az, hogy két testvérpárt vezetője találkozott." A találkozó időzítésével kapcsolatban kiemelte, „szerettük volna világossá tenni, hogy az osztrák kancellár továbbra is jó barátunk, és támogatja a politikai törekvéseinket”. Hozzáfűzte, hogy mivel pártjaik az Európai Néppárton belül ugyanazon politikai családhoz tartoznak, a jövőben is számít a kancellár személyes és pártjának szervezeti támogatására.

Az EU-csúccsal kapcsolatban Orbán Viktor emlékeztetett az osztrák kancellárnak arra a kezdeményezésére, amely a kis- és közepes vállalkozások támogatására vonatkozik egész Európában. Hangsúlyozta, egyetértettek abban, hogy Európa legsúlyosabb gondja a munkanélküliség. „Úgy látjuk, hogy erre megoldást a kis - és közepes vállalkozások támogatása, fejlesztése adhat. Nem látunk más megoldást az európai munkanélküliség csökkentésére, beleértve Magyarországot is, mint a kis- és közepes vállalkozások kiemelt támogatása” – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy Ausztria ebben Magyarország előtt jár, van mit tanulni tőle.

A kancellárral egyetértettek abban, közösen célul tűzik ki azt, hogy egy új vállalkozás megindítása néhány nap alatt megtörténhessen, az ehhez szükséges idő ne legyen több egy hétnél. A kancellár szerint e cél Európa-szerte 10 éven belül érhető el, Orbán szerint Magyarország esetében pedig jó lenne, ha már 2010-ig elérnék ezt az állapotot.

Az ellenzéki politikus fontos tanulságnak nevezte, hogy a kis- és közepes vállalkozások adják a biztos munkahelyeket Európában, mert "ezek azok a munkahelyek, amelyek nem mennek el Kínába. Hangsúlyozta, hogy a jószomszédi kapcsolatokról is tárgyaltak, és úgy látják, hogy „ha megalakul az új kormány Magyarországon, akkor azokat a kezdeményezéseket, amelyeket egy időre most pihentetni kellett, ismét föl lehet melegíteni”.

A Fidesz-MPSZ elnöke kérdésre válaszolva kijelentette: „a választási kampányról csak jókat mondtunk. Azt, hogy a legjobb a kampányban, hogy egyre kevesebb van belőle hátra. Ez mindenkinek jó. Reményeinket és esélyeinket optimistán ítéltük meg. Elmondtuk, hogy jó reményeket fűzünk a hátralevő három héthez”. Elmondta, hogy Schüssel kancellár videó-üzenetet fog küldeni a Fidesz-MPSZ hétvégi kongresszusára. Természetesnek nevezte, hogy Európában az egy politikai családhoz tartozók szorítanak egymás sikeréért.

Orbán Viktor közölte hogy a választások előtt nem tervez több külföldi látogatást brüsszeli és római útján kívül. Ez utóbbin valószínűleg csak egy napot tölt, mert a kampányból három napot távol lenni nem lehet.

„Összességében azt kell mondanom, hogy én veszélyesnek látom a helyzetet. Magyarországnak világosan döntenie kell, hogy az EU integrált gazdasági közösségéhez tartozik, és ennek megfelelően egy közös európai energiapolitika részeként közös stratégiát alakít ki az oroszokkal való együttélésre, vagy kiválik ebből a közösségből: bár tagja az EU-nak, de egy önálló, saját utat járva, saját orosz politikát folytat energiaügyben. Én óvnám magunkat ettől az utóbbitól! Nem örülök annak, hogy mindenfajta hírek – reményeim szerint megalapozott és nem megalapozott hírek egyaránt – napvilágot láttak az orosz elnök magyarországi látogatásának gazdasági hátteréről.” Hangsúlyozta, hogy „a különalkuk politikáját nem tartjuk szerencsésnek,... az oroszokkal tiszta, világos, átlátható üzleti kapcsolatokra törekszünk, de egy európai egységes üzleti partner részeként képzeljük el magunkat”.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.