2006. február. 14. 20:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 14. 20:33 Itthon

Nem akarnak tandíjat a parlamenti pártok

Egyértelmű nemet mondott a négy parlamenti párt képviselője a tandíj bevezetésére azon a felsőoktatási kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezésében tartottak.

Sándor Klára, az SZDSZ ügyvivője elmondta, pártja nem akar tandíjat bevezetni, ugyanakkor utalt arra, hogy az új felsőoktatási törvényben jelentős előrelépés: nem az első, hanem egy diploma ingyenes. Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára, szocialista politikus szintén nemet mondott a tandíjra. Azt is elmondta, hogy az új felsőoktatási törvény azt is rögzíti, hogy 12 félév ingyenes az államilag finanszírozott képzésben.

Sió László, a Fidesz oktatási programszóvivője egyértelműnek nevezte pártja álláspontját, amely szerint elutasítják a tandíjat. Almássy Kornél az MDF alelnöke közölte, nem tervezik a tandíj bevezetését. Úgy fogalmazott: a legérthetetlenebb cselekedet volt 1994-98 között a tandíj, amely nem hozott komoly bevételt az államnak. Néhány hallgató a jelenlévők közül tapssal fogadta azt a megjegyzését, hogy ugyanakkor hálás érte, mivel hozzájárult az akkori szocialista kormány bukásához.

Nem volt teljes egyetértés ugyanakkor az államilag finanszírozott képzésben jogtalanul szedett tandíjak kérdésében a jelenlévők között. Almássy Kornél szerint megengedhetetlen, hogy hatályos törvényeket nem tartanak be felsőoktatási intézmények. Szerinte a HÖOK által indítandó próbaper sikerrel fog járni, ugyanakkor az Oktatási Minisztériumnak fenntartói jogával élve be kellene avatkoznia. Megoldás lehet még szerinte az oktatási jogok biztosa hatáskörének bővítése és felvetette a hallgatói jogok megerősítését, a hallgatói önkormányzati normatíva bevezetését is.

Arató Gergely a konkrét ügyekben nem kívánt nyilatkozni, mivel jogvitáról van szó. Az egyetemi autonómia azt is jelenti, hogy a kormány "nem zsűrizi" az intézmények döntéseit. Sándor Klára azt mondta:"ami jogtalan az jogtalan", ha bírósági ítélet mondja ki, hogy jogsérelem történt, akkor ki kell fizetni a diákoknak a nekik járó juttatásokat. Szorgalmazta egyben, hogy a hallgatói önkormányzatok kontrollszerepüket erősebben gyakorolják. Az OM autonómnak tekinti az egyetemeket. Sió László szerint az oktatási ombudsmannak nem egyedül kell ezt a harcot megvívnia, s felvetette, hogy átadhatná ezt az ügyet az állampolgári jogok országgyűlési biztosának. Hiányolta, hogy az OM nem lépett az ügyben, csupán széttárta a kezét, "ha majd lesz bírósági ítélet" felkiáltással.

Hirdetés