A magyar kormány elhatárolódását kérik a karikatúra-kampánytól
A Magyarországi Muszlimok Egyháza és az Iszlám Egyház arra kéri a magyar kormányt: határolódjon el az iszlám vallást és a muszlimokat sértő sajtókampánytól - tartalmazza egyebek között a két egyház közleménye. Londonban a karikatúrák elleni tüntetés részvevőinek őrizetbe vételét követelték a brit konzervatívok, akik szerint a megmozduláson gyilkosságra uszító felhívások hangzottak el.
Hvg.hu Fórum |
Írja le a témával kapcsolatos véleményét, vagy olvassa el másokét a hvg.hu Fórumban! |
Közölték, maguk is elvetik a diszkrimináció és az erőszak minden formáját és kiállnak az emberi szabadság mellett, de "ez nem lehet mások megsértésének, megalázásának és bántalmazásának az eszköze". Arra szólítják fel a békeszerető embereket, hogy minden lehetséges békés és törvényes eszközzel lépjenek fel az igazságtalanság és erkölcstelenség erőivel szemben.
Magyarországon több tízezerre becsülik a muszlim hívek számát. A két említett egyház mellett működik még a Magyar Iszlám Közösség is. Az elmúlt napokban számos iszlám országban heves tiltakozást váltott ki, hogy a Jyllands-Posten dán politikai napilapban még tavaly szeptember 30-án tizenkét szatirikus rajz jelent meg Mohamed arcai címmel. A feltüzelt tömeg Damaszkuszban és Bejrútban felgyújtotta Dánia, illetve Norvégia diplomáciai képviseletét. A tiltakozás enyhébb formájaként bojkottot hirdettek a dán árukra. A felháborodást kiváltó karikatúrák közül néhányat közölt két országos terjesztésű magyar lap is.
London: szították a hangulatot a muszlim tiltakozók
A Mohamed-karikatúrák elleni londoni tüntetés részvevőinek őrizetbe vételét követelték vasárnap az ellenzéki brit konzervatívok, akik szerint a megmozduláson gyilkosságra uszító felhívások hangzottak el.
Brit muszlimok több száz fős tömege még pénteken, a londoni Regent's Park mecsetjétől a dán nagykövetség elé vonult, hogy tiltakozzon a prófétáról egy dán lapban megjelent karikatúra-sorozat ellen. A részvevők a 2001. szeptember 11-ei amerikai, és a tavaly július 7-ei londoni öngyilkos merényletek elkövetőit éltető jelszavakat skandáltak.
Az egyik visszatérő jelszó úgy szólt, hogy "Nagy-Britannia, imádkozz, jön az újabb 7/7" - utalva az 56 emberéletet kioltó tavaly nyári öngyilkos londoni robbantássorozat dátumára. Több transzparensen volt olvasható, hogy "Európa, megfizetsz, eljön a te 9/11-ed is", illetve az, hogy az iszlám megsértőire tömegmészárlás vár.
A rendőrségi felvételeken feltűnik egy tüntető - éppen egy rendőrségi furgon mellett állva -, akin az öngyilkos merénylők által használt, pokolgép elrejtésére kialakított öv látszik.
David Davis, az ellenzéki brit Konzervatív Párt árnyékkormányának belügyminiszter-jelöltje a Sunday Telegraphnak azt mondta: a tüntetésen magasba emelt transzparensek közül több egyértelműen erőszakra, sőt gyilkosságra uszított, ami Nagy-Britanniában rendkívül súlyos bűncselekmény, és nem eltűrhető, ezért a rendőrségnek ezzel foglalkoznia kell, "mégpedig gyorsan".
A Scotland Yard illetékese a legnagyobb vasárnapi konzervatív brit lapnak azt mondta: "a közrend fenntartása feletti aggályok miatt" született az a döntés, hogy a tüntetésen senkit nem vesznek őrizetbe.
A londoni rendőrség illetékese szerint ha a rendőrök őrizetbe vettek volna akár csak egy tüntetőt is, a tömeg ellenük fordul, ami "sérülésekhez vezetett volna". Hozzátette ugyanakkor: "nagyon is elképzelhető", hogy a megmozdulás egyes "kulcsfigurái" ellen, akik közül a rendőrség többeket ismer, büntetőeljárás indul. A Scotland Yardhoz több száz állampolgári panasz érkezett a londoni muszlim tüntetés miatt.
A brit kormány decemberben - kényelmes többsége ellenére - drámai vereséget szenvedett a londoni alsóházban a terrorellenes törvény szigorítási tervével, amelyet a júliusi londoni merényletek után dolgoztak ki, és amely egyebek mellett bűncselekménnyé nyilvánította volna a terrorcselekmények elkövetőinek dicsőítését is. Ez volt Tony Blair miniszterelnök első parlamenti veresége a Munkáspárt 1997-es hatalomra kerülése óta.
Az iszlám világ tiltakozását elindító karikatúrákat a brit sajtó egyébként nem vette át, csak a BBC televízió mutatott róluk néhány pillanatig futó képeket.
A hivatalos London egyértelműen elítélte a karikatúrák közzétételét és utánközlését. Jack Straw külügyminiszter a múlt héten azt mondta, hogy a brit kormány ugyan tiszteletben tartja a szólásszabadságot, a rajzok közlése azonban "szükségtelen, érzéketlen, tiszteletlen és helytelen" dolog volt.