Felgyújtották Dánia damaszkuszi és bejrúti követségét
Megrohamozta és felgyújtotta Dánia és Norvégia damaszkuszi nagykövetségét szombaton az elsőként dán és norvég lapokban megjelent Mohamed-karikatúrák miatt tüntető több száz fős tömeg; az incidens nyomán a két ország Szíria haladéktalan elhagyására szólította fel állampolgárait. Vasárnap a bejrúti dán követséget érte támadás, az épületet itt is felgyújtották. Az Európai Unió soros elnöksége elítélte a cselekedetet.
Hvg.hu Fórum |
Írja le a témával kapcsolatos véleményét, vagy olvassa el másokét a hvg.hu Fórumban! |
Az előző napon Damaszkuszban is felgyújtotta a tiltakozó tömeg a dán nagykövetség épületét. Tűz martalékává vált a szíriai fővárosban a norvég diplomáciai képviselet is. A támadás időpontjában senki nem tartózkodott az épületben.
Mintegy kéttucat palesztin fiatal a gázai német kulturális központban tört-zúzott, míg mások kövekkel dobálták az Európai Bizottság irodájának otthont adó épületet, felháborodásukban az iszlám vallásalapító prófétáról készült karikatúrák európai lapokban való megjelentetése miatt. Előzőleg, pénteken, az ima után palesztinok tízezrei tiltakoztak a karikatúrák ellen.
Fenyegetés, sajnálkozás és felszólítás
A Fehér Ház George Bush amerikai elnök texasi birtokán nyilvánosságra hozott közleményében a "legerőteljesebben" elítélte a damaszkuszi incidenst, amelynek során a chilei és a svéd nagykövetség épületében is károk keletkeztek. A Scott McClellan fehér házi szóvivő nevével jegyzett közlemény megbocsáthatatlannak nevezte, hogy a szíriai kormány a tervezett erőszakos megmozdulásokra való figyelmeztetés ellenére sem tudta szavatolni a diplomáciai képviseletek biztonságát. A Fehér Ház egyúttal szolidaritást vállalt Dániával és az Egyesült Államok más európai szövetségeseivel, valamint méltatta Anders Fogh Rasmussen dán kormányfőnek az elmúlt napokban tett, toleranciát, minden vallás és a sajtószabadság tiszteletben tartását szorgalmazó nyilatkozatait.
Mahmúd Zahar, a januári palesztin választásokon elsöprő győzelmet arató Hamász mozgalom egyik vezetője egy olasz lapban szombaton megjelent nyilatkozatában megbocsáthatatlan sértésnek nevezte a karikatúrákat, amelyet, mint mondta, halállal kell büntetni. "Meg kellett volna ölnünk mindazokat, akik a Prófétát káromolják, ehelyett itt vagyunk és békésén tüntetünk" - mondta Zahar az Il Giornale című olasz napilapnak.
Elítélte szombaton a karikatúrákat az indonéz elnök, érzéketlennek minősítve mindazokat, akik úgy döntöttek, hogy megjelentetik, illetve újraközlik a gúnyrajzokat. Susilo Bambang Yudhoyono elnök újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy kormánya már kifejezte ugyan döbbenetét a gúnyrajzok miatt, de úgy érezte, fontos, hogy személyesen is megszólaljon az ügyben. Az elnök ugyanakkor felszólította az indonéz állampolgárokat, fogadják el a dán kormánynak a nagykövetségen keresztül kifejezett bocsánatkérését.
Ahmad Badreddin Haszún sejk szíriai főmufti sajnálkozását fejezte ki vasárnap az előző napi incidens miatt. Szíriai lapokban közölt nyilatkozata szerint a tüntetők "rossz módját választották tiltakozásuk kifejezésének", és "ártottak a dán és a norvég néppel folytatott párbeszédünknek".
Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter a soros elnökség nevében Bécsben kiadott nyilatkozatában semmivel sem igazolhatónak és teljességgel elfogadhatatlannak nevezte az európaiakkal szembeni fenyegetéseket, az európai államok képviseletei elleni támadásokat, amelyek damaszkuszi nagykövetségek felgyújtásában csúcsosodtak ki.
Az unió soros elnöksége felszólította az illetékes hatóságokat arra: tegyenek meg minden szükséges lépést az európaiak, valamint a képviseletek biztonsága érdekében. Az elnökség egyúttal felszólította a Mohamed-karikatúrák kapcsán tiltakozókat, hogy tanúsítsanak visszafogottságot, és szüntessék be az erőszakot.
A Vatikán szombaton először foglalt hivatalosan is állást az ügyben, hangsúlyozva, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága nem hatalmaz föl senkit sem arra, hogy sértse mások vallásos meggyőződését. "Az emberek együttélése megköveteli a kölcsönös tisztelet légkörét az egyének és az országok közötti béke megteremtése érdekében" - olvasható a Joaquin Navarro-Valls szóvivő jegyezte közleményben.
Az ügyben a norvég miniszterelnök is megszólalt: a Dagsavisen című norvég lap szombati számában megjelent írásában elítélte a szatirikus rajzok újraközlését. A müncheni biztonságpolitikai fórumon Angela Merkel német kancellár úgy nyilatkozott: megérti a muszlimok sértettségét, ugyanakkor elítélte és elfogadhatatlannak mondta, hogy ez az érzelmük erőszakos tüntetéseket igazoljon.
Irán és Pakisztán már lépett
Irán visszahívta Koppenhágában akkreditált nagykövetét, tiltakozásul a karikatúrák miatt. A diplomáciai lépést Hamid Reza Aszefi külügyi szóvivő jelentette be vasárnapi tájékoztatóján Teheránban. Közlése szerint Iránban a jövőben nem dolgozhatnak dán sajtótudósítók.
A prófétát ábrázoló gúnyrajzokat elítélve Aszefi leszögezte: tartalmatlanná válik a sajtószabadság, ha nem jár együtt az emberek érzései iránti felelősségérzettel. A szóvivő bejelentése előtt egy nappal Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök elrendelte Irán kereskedelmi kapcsolatainak felülvizsgálatát mindazokkal az országokkal, amelyek belekeveredtek a karikatúrák kiváltotta vitába. A sort Dániával kezdik.
A pakisztáni külügyminisztérium berendelte kilenc európai ország diplomáciai képviselőjét, közte Magyarországét is a Mohamed-karikatúrák európai lapokban való megjelentetése ügyében, "hogy erőteljes tiltakozást nyújtson át nekik az istenkáromlást megvalósító karikatúrák megjelentetése, illetve újraközlése miatt".
Kampányt indítanak arab országok az iszlámról kialakult kedvezőtlen kép megváltoztatására - állapodtak meg az Arab Liga tagállamainak tájékoztatási miniszterei szombaton Kairóban. A kampányra több mint 20 millió dollárt különítenek el. A miniszterek abban is egyetértésre jutottak, hogy az ENSZ-hez fordulnak a muzulmán országokban nagy felháborodást kiváltó Mohamed-karikatúrák ügyében. Mint közölték, szándékuk az, hogy a világszervezetben szülessék egy olyan határozat, amely megtiltja a "vallásos meggyőződést sértő támadásokat".
A lapok félnek és dacolnak
Megszigorították a biztonsági ellenőrzést a Jyllands-Posten dán politikai napilap koppenhágai szerkesztőségénél: hírügynökségi értesülések szerint e héttől biztonsági őrök posztolnak a gúnyrajzokat elsőként megjelentető újság szerkesztőségének bejáratánál. Bombafenyegetést kapott pénteken a De Volkskrant című baloldali holland újság is a karikatúrák leközlése miatt.
Szombaton - a sajtószabadság védelmére hivatkozva - két új-zélandi napilap, valamint a lengyel Rzeczpospolita is közölte a prófétát ábrázoló karikatúrákat. Egy dél-afrikai bíróság ugyanakkor megtiltotta a sajtónak a tiltakozást kiváltó gúnyrajzsorozat másodközlését. Jordániában a főügyész utasítására őrizetbe vették a Sihan című hetilap főszerkesztőjét, amiért a lap csütörtökön leközölte a Mohamed-karikatúrákat, Marokkóban pedig betiltották a spanyol El Pais és a francia Liberation című lapok rajzokat közlő pénteki számait. A Le Monde maga döntött úgy, hogy csütörtöki számát nem küldi el az észak-afrikai muzulmán országba.