Ki pénzeli a Független Irak hírportált?
„Az Irakban harcoló ellenállók többsége igazi hazafi” – állítja a magyar nyelvű Független Irak hírportál. A honlap tulajdonosa, Al-Dulami Szemir Attila nem kispályás: volt már ellenzéki „kormányfő”, vállalt magára túszejtést, ajánlott védelmet magyar cégeknek Irakban, és egy segélyszállítmány eltűnésével is összefüggésbe hozták a nevét. Nem csoda, ha egyedülálló hírportálján kívül Szemir Attila korábbi üzleti és politikai projektjeire is kíváncsiak voltunk.
„Isten segítségével megpróbáljuk ellensúlyozni a tömegtájékoztatásból áradó lealacsonyító propagandát” – érzékelteti küldetését az Independent Iraq (Független Irak) elnevezésű hírportál. A honlap szerint „az Irakban harcoló ellenállók túlnyomó többsége igazi hazafi, akik mindent megtesznek hazájuk függetlenségéért, s csak az uralkodó korszellem nevezi őket terroristáknak, mert ún. terrorista eszközöket alkalmaznak”. Ez a megközelítés azonban alapvetően téves - állítja a honlap -, mert a terrorizmust nem az eszközei, amelyek valójában az irreguláris hadviselés szerves részét is képezik, hanem célpontjai alapján lehet azonosítani.
A „független és szabad Irakért” létrejött hírportált Mészáros Mihály újságíró szerkeszti, aki visszatérő vendége a Budapest Rádió egyik reggelente jelentkező antiglobalizációs műsorának is. Mint azt a hvg.hu-nak kifejtette, szerinte különbséget kell tenni az amerikai megszállás ellen harcoló irakiak és a főleg külföldiekből álló terroristák között. „A terroristák civilek ellen követnek el merényleteket, míg a független Irakért harcoló felkelők katonák és rendőrök ellen” – húzza meg a határvonalat terrorista és felkelő között, bár azt ő is elismeri, hogy a terroristák nem tudnának merényleteket végrehajtani a helyi lázadók segítsége nélkül.
Mészáros szerint portáljuk nem támogatja az iraki lázadókat, mindössze „az iraki valóság mellett vannak elkötelezve”, s elsősorban adatokat közölnek a megszálló hadsereg akcióiról. Az oldal tartalma cikkünk megjelenésével egy időben elérhetetlenné vált, Mészáros szerint ennek tőlük független „technikai okai” vannak, s hamarosan „újult erővel támadnak”.
Az independentiraq.com domaint két éve regisztrálta a budapesti székhelyű Al-Dulaimi Kft, de a szájt csak néhány hónapja aktív. A cég sokoldalú tulajdonosa, Al-Dulaimi Szemir Attila nem ismeretlen a sajtó előtt: alapított már pártot, ajánlott védelmet Irakban tevékenykedő magyar cégeknek, és egy segélyszállítmány eltűnésével is összefüggésbe hozták a nevét. Legutóbb pedig arról nyilatkozott az egyik hazai bulvárlapnak, hogy Szaddám Huszein fővédője, Khalil al-Dulaimi az ő nagybátyja.
Az üzletember neve először 2002 szeptemberében tűnt fel az Index egyik riportjában. Ebből megtudhattuk, hogy ő Szemir Szabih Kelil al-Dulaimi sejk, az Iraki Független Kormány – Mátyásföldön élő – elnöke, aki Szaddám Husszein tanácsadó ezredese volt egészen 1994-ig, a rezsimmel történt szakításáig.
Itt érdemes egy kis kitérőt tenni a magyar anyától származó Dulaimi kalandos életére, amiről csak annyi tudunk, amit ő a sajtóval közölt. Eszerint a szunnita férfi 1963-ban született, általános iskolai tanulmányainak nagy részét Magyarországon végezte, eztán a gödöllői Török Ignácz gimnáziumban tanult tovább, de érettségi vizsgáját már Irakban tette le. Végül a bagdadi jogi egyetemen diplomázott, majd az iraki Köztársasági Gárdánál szolgált ezredesi rendfokozatban. Állítása szerint ekkor fordult szembe Szaddám Huszeinnel, ezért el kellett hagynia hazáját, távollétében pedig halálra ítélték.
A szóban forgó riportban szerepelt egy hatásvadász fénykép is. A fotón Dulaimi mellett két, arcukat maszkkal eltakaró gépfegyveres látható. Az Index képaláírása sokat sejtető: "Nem vagyok büszke erre a képre. Sajnos idáig jutottunk" - al-Dulaimi sejk (középen)”. A valóságban viszont a maszkos fegyveresek egyike a cikkben szintén megszólaló Eduardo Rózsa Flores, aki akkoriban az Iraki Független Kormány sajtófőnökeként segítette az „államfőt”. A kép is pusztán PR-célokat szolgált, a fegyverek - mint megtudtuk -hatástalanítva voltak. Ahogy egy Floreshez közel álló forrásunk ezzel kapcsolatban megjegyezte: kellett a show, a sajtófőnök és egy másik férfi ezért állt modellt a képhez.
A riporter azt is elhitte Dulaiminak, hogy beszélgetésük közben a Palesztin Felszabadítási Szervezet képviselői érkeztek meg a mátyásföldi villába, noha – mint utóbb megtudtuk - a vendégeknek az égvilágon semmi közük nem volt a PFSZ-hez. Ugyanebben a riportban állította Dulaimi, hogy az ő szervezete foglalta el 2002 augusztusában Irak berlini nagykövetségét, melynek során túszul ejtették a követség vezetőjét és munkatársait. Természetesen ez sem volt igaz. A média átverése azonban nem Dulaimi, hanem Flores ötlete volt - állította nekünk több forrás is.
Idővel aztán a feledés homályába merült az Iraki Független Kormány (Dulaimi szerint Szaddám Huszein bukása után kormányuk okafogyottá vált), a „kabinet” sajtófőnöke és az „államfő” is összeveszett egymással - állítólag anyagi okok miatt. A harcos ellenzéki sejk azonban – jóllehet nem lett belőle iraki elnök - nem fordult el a politikától. Jelenleg a 2003-ban alapított Iraki Nemzeti Demokrata Párt (INDP) alelnöki posztját tölti be, míg a párt elnöke saját édesapja. Ennek ellenére a párt honlapján nem az elnök, hanem az alelnök, azaz Dulaimi fotóját láthatjuk.
Dulaimi sejk a párt honlapján © http://www.iraqindp.com/ |
A párthonlapon minden szál az üzletember iraki cégéhez, az IIGHolding Ltd-hez vezet. Az INDP ugyan nem indult a tavaly decemberi iraki választásokon, de kitüntetett helyen szerepel a 2003 júniusában alapított, iraki bejegyzésű IIGHolding Ltd. honlapján. Dulaimi szerint a szervezet azért nem indult a választásokon, mert „az összes szunnita az Iszlám Pártot erősítette”, ahogy az INDP tagjai is. Az INDP-nek – Dulaimi állítása szerint - 48 ezer bejegyzett és 800 ezer „támogató tagja” van.
Ilyen taglétszámmal – bármit is jelentsen a „támogató tag” kifejezés – mindenesetre elgondolkodtató, hogy az INDP-nek nyoma sincs például a Szabad Európa Rádió iraki szekcióinak azon összeállításában, amelyben valamennyi iraki párt szerepel.
Mégsem e sajátos párt, vagy a Független Iraki Kormány, hanem egy 2003 szeptemberében, Irakban eltűnt, több tízmillió forintos magyar segélyszállítmány tette valamennyire ismertté a sajtóban Al-Dulaimi Szemir Attila nevét.
A szállítmányt Dulaimi közreműködésével a Bolek Zoltán vezette Magyar Iszlám Közösség (MIK) küldte ki a közel-keleti országba. Boleknek Dulaimit a sejkkel akkor még jó kapcsolatban álló „sajtófőnök”, Eduardo Rózsa Flores mutatta be, mondván: az üzletember a befolyásos iraki szunnita Dulaimi-törzs tagja, aki biztosítani tudja, hogy az ötventonnás szállítmány célba érjen.
A gyógyszereket és kórházi felszereléseket egy török-magyar szállítócég öt kamionja vitte Bagdadba, ám onnantól nyomuk veszett, majd, az akkori sajtóhírek szerint Dulaimi is felszívódott. Az üzletember erre másképp emlékszik: állítja, a segélyt az Egyesült Államok „helyi képviselete” átvette, nem történt jogsértés. A rendőrség lezárta az ügyet.
Két év sem telt el a segélyszállítmány körüli botrány után, és az IIGHolding Ltd. ismét védelmet ígért, ezúttal azonban az iraki újjáépítésben esetlegesen érdekelt magyar beruházók vállalkozásainak. Tehették, hiszen a cég biztonsági emberei a Nemzetközi Testőr- és Biztonsági Szolgálatok Szövetségének (IBSSA) iraki égisze alatt tevékenykednek, így a vállalkozás – az IIGHolding Ltd. honlapja szerint - 40 ezer (!) kiképzett fegyveres biztonsági embert tud mozgósítani Irakban. Sőt, nemcsak fegyveresei vannak: szakképzett iparosból (festők, vízvezeték-szerelők stb.) nagyjából 200 ezer, míg szakképzetlen iparosból – tessék megkapaszkodni! – 3 millió főt tudnak biztosítani - állítják.
A magyar cégek védelemről szóló együttműködési tervvel Dulaimi még a kormánynál is lobbizott. Azt állította, hogy az al-Dulaimi család fennhatósága alatt közlekedő konvojokat a helyi ellenállók nem támadják meg. Az IIGHolding térítésmentesen még védett irodát is biztosított volna a magyar cégek számára Bagdadban. Sőt a terv szerint a magyarok ingyenesen használhatták volna a Bagdadban, Bászrában és Moszulban lévő raktárakat, akárcsak a bászrai kikötő vámszabadterületén lévő elosztóbázisokat. Az ajánlatra azonban végül nem haraptak a magyar cégek.