Magyarok vizsgálják a szerencsétlenség okait
A repülőszerencsétlenség áldozatait elszállították Szlovákiába. Az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják. A szakemberek pénteken megkezdték a fekete doboz kivételét, a vizsgálatokat a Magyar Katonai Légügyi Hivatal végzi.
A repülőszerencsétlenség áldozatait elszállították Szlovákiába, és a mentőcsapatok pénteken késő délután levonultak a baleset helyszínéről - mondta Varga Mihály, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei védelmi bizottság titkára. A tűzoltók pénteken kora délutánra találták meg és emelték ki a roncsokból a csütörtök este a Borsod megyei Hejce közelében lezuhant szlovák katonai szállító-repülőgép 42 áldozatát, s a holttesteket a légi baleset helyszínéhez legközelebbi településre, Hejcére szállították, innen pedig Kassára vitték - közölte a megyei védelmi bizottság titkára.
© Pusztai László |
Az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják. Az orvosok szerint csodával határos, hogy a férfi könnyű sérülésekkel túlélte a szerencsétlenséget. A kassai kórház orvosai szerint a férfit sokkos állapotban, nem sokkal hajnali három óra után a magyar mentőszolgálat szállította a kassai kórházba, ahol azonnal orvosi ellátásban részesült.
Dr. Peter Belus altatóorvos úgy nyilatkozott, hogy a beteg legsúlyosabb sérülése agyduzzanat, de annak következményeiről csak két nap múlva tudnak biztosat mondani: várhatóan két hét kórházi kezelésre lesz csupán szükség. A túlélő testén ezen kívül csak néhány horzsolás és enyhébb égési sérülés található. Nem hivatalos pozsonyi értesülés szerint valószínű, hogy a katasztrófa egyetlen túlélője a gép első pilótája volt.
A szakemberek pénteken megkezdték a fekete doboz kivételét, amelyet voltaképpen úgy kellett kivágni roncsok közül . A repülési adatokat rögzítő berendezést még pénteken elszállították Kassára.
Roncs a fák között © Pusztai László |
Tapasztalt pilóták irányították a lezuhant szlovák katonai repülőgépet - közölte pénteken reggel a szlovák védelmi tárca. Az első pilóta eddig 3.329 repülőutat tett meg és összesen 1.931 órát repült. A másodpilóta 2.696 repüléssel 1.836 órát tartózkodott a levegőben.
A lezuhant gép megfelelő engedélyekkel, megnyugtató műszaki állapotban repült. Utolsó főjavítása óta 508 órát repült, és 2006 májusáig szólt a repülési engedélye. Egy másik, gyakorlatilag a lezuhant géppel azonos, AN-26-os típusú, ugyancsak Pristinából érkező, és a szerencsétlenül járt gép utasainak poggyászát, felszerelését hazaszállító katonai repülőgép negyed órával később szerencsésen landolt a kassai repülőtéren. Ennek személyzete kedvező látási viszonyokról adott számot.