2006. január. 20. 19:38 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 20. 19:41 Itthon

Magyarok vizsgálják a szerencsétlenség okait

A repülőszerencsétlenség áldozatait elszállították Szlovákiába. Az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják. A szakemberek pénteken megkezdték a fekete doboz kivételét, a vizsgálatokat a Magyar Katonai Légügyi Hivatal végzi.

A repülőszerencsétlenség áldozatait elszállították Szlovákiába, és a mentőcsapatok pénteken késő délután levonultak a baleset helyszínéről - mondta Varga Mihály, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei védelmi bizottság titkára. A tűzoltók pénteken kora délutánra találták meg és emelték ki a roncsokból a csütörtök este a Borsod megyei Hejce közelében lezuhant szlovák katonai szállító-repülőgép 42 áldozatát, s a holttesteket a légi baleset helyszínéhez legközelebbi településre, Hejcére szállították, innen pedig Kassára vitték - közölte a megyei védelmi bizottság titkára.

© Pusztai László
Korábban szó volt arról, hogy a halottakat a miskolci, illetve a szikszói kórházba viszik, ám a mentésben közreműködő magyar és szlovák hatóságok úgy döntöttek: Hejcéről egyenesen Szlovákiába szállítják az elhunytakat. Az áldozatok azonosítása is Szlovákiában történik majd - tette hozzá Varga Mihály.

Az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják. Az orvosok szerint csodával határos, hogy a férfi könnyű sérülésekkel túlélte a szerencsétlenséget. A kassai kórház orvosai szerint a férfit sokkos állapotban, nem sokkal hajnali három óra után a magyar mentőszolgálat szállította a kassai kórházba, ahol azonnal orvosi ellátásban részesült.

Dr. Peter Belus altatóorvos úgy nyilatkozott, hogy a beteg legsúlyosabb sérülése agyduzzanat, de annak következményeiről csak két nap múlva tudnak biztosat mondani: várhatóan két hét kórházi kezelésre lesz csupán szükség. A túlélő testén ezen kívül csak néhány horzsolás és enyhébb égési sérülés található. Nem hivatalos pozsonyi értesülés szerint valószínű, hogy a katasztrófa egyetlen túlélője a gép első pilótája volt.

A szakemberek pénteken megkezdték a fekete doboz kivételét, amelyet voltaképpen úgy kellett kivágni roncsok közül . A repülési adatokat rögzítő berendezést még pénteken elszállították Kassára.

Roncs a fák között
© Pusztai László
Bocskai István , a Honvédelmi Minisztérium szóvivője pénteken délután közölte: vizsgálatokat a Magyar Katonai Légügyi Hivatal végzi. Bocskai István ismertetése szerint azért döntöttek a kassai helyszín mellett, mert közel van a szerencsétlenség helyszínéhez, és ezért egyszerűbb odaszállítani a repülőgép roncsait. Hangsúlyozta: a vizsgálatot a magyar szakemberek folytatják le a szlovák katonai hatóság bevonásával.

Tapasztalt pilóták irányították a lezuhant szlovák katonai repülőgépet - közölte pénteken reggel a szlovák védelmi tárca. Az első pilóta eddig 3.329 repülőutat tett meg és összesen 1.931 órát repült. A másodpilóta 2.696 repüléssel 1.836 órát tartózkodott a levegőben.

A lezuhant gép megfelelő engedélyekkel, megnyugtató műszaki állapotban repült. Utolsó főjavítása óta 508 órát repült, és 2006 májusáig szólt a repülési engedélye. Egy másik, gyakorlatilag a lezuhant géppel azonos, AN-26-os típusú, ugyancsak Pristinából érkező, és a szerencsétlenül járt gép utasainak poggyászát, felszerelését hazaszállító katonai repülőgép negyed órával később szerencsésen landolt a kassai repülőtéren. Ennek személyzete kedvező látási viszonyokról adott számot.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.