2006. január. 20. 08:06 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 20. 09:36 Itthon

Eddig egyetlen túlélője van a borsodi légi katasztrófának

A Borsod megyei Hejce közelében lezuhant, Pristinából Kassára tartó szlovák katonai szállítógép fedélzetén tartózkodó valamennyi személy egy fő kivételével életét vesztette - közölte pénteken kora reggel a rendőrség.

Az Antonov AN-24-es szállítógép
Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta, hogy eddig tizennyolc halottat találtak, a gépen tartózkodó többi személy holtteste feltehetően még a roncsok között van. A helyszíni szemle, a holttestek kiemelése és azonosítása várhatóan a reggeli óráig elhúzódik.

Az AN-24-es típusú szlovák katonai szállítógép csütörtök este röviddel fél nyolc után zuhant le egy Hejce melletti erdős területen.

Dobson Tibor megismételte, hogy a szlovák hatóságoktól kapott utaslista alapján a gépen összesen negyvenhárman utaztak, 8 fős személyzet és 35 utas.
Reggel nyolc órakor megkezdődött a szlovák katonai gép katasztrófájának műszaki szemléje a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejcétől körülbelül tizenöt kilométerre, a baleset helyszínén.

A repülőgép és személyzete nem látott el katonai feladatot a lezuhant szlovák repülőgép, azon lőfegyver, lőszer vagy robbanóanyag nem volt.

A repülőgép 3-400 méter hosszan és 30 méter szélességben tarolta le a fák koronáját és a hegyoldalnak csapódott. A szerencsétlenség helyszínén csak kisebb tüzek keletkeztek, de azokat gyorsan sikerült lokalizálni. A terepet csúszós, meredek, veszélyes hegyi útvonalon lehet megközelíteni, de egyelőre csak a hatóságok munkatársai tartózkodhatnak a szerencsétlenség helyszínén, a biztosítást a rendőrség, a határőrség és a katasztrófavédelem végzik, később csatlakoznak hozzájuk a REBISZ munkatársai is. Jelenleg hatszáz fő van a helyszínen.

Az éjszaka folyamán a magyar katonai, illetve polgári légügyi hatóság, valamint a szlovák hadsereg munkatársainak részvételével vizsgálóbizottság alakult, amelynek feladata a katasztrófa körülményeinek tisztázása. A helyszínt megtekintette és tájékoztatást kapott Szlovákia magyarországi nagykövete, valamint a szlovák hadsereg törzsfőnöke is.

Dzurinda segítőkészséget tapasztalt (Oldaltörés)

Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő ismeretei szerint 43 ember utazott a csütörtökön este Magyarországon lezuhant szlovák katonai repülőgépen. A szlovák kormány illetékes miniszterei, a hadsereg vezérkara és a baleset nyomán létrejött válságstáb együttes ülése után Dzurinda közölte, hogy a repülőgépen utazó, Koszovóból jövő szlovák katonák közül többen véglegesen, éppen a megszolgált nyugdíjba vonulás szándékával tértek volna haza.

Dzurinda bejelentette: szlovák katonai mentők és szakértők nem sokkal a baleset után Magyarországra indultak, hogy a magyar honvédséggel és mentőkkel együtt mindent megtegyenek, amit ilyenkor kell. Lubomír Bulík vezérezredes, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke is a szerencsétlenség helyszínére repült. A helyszínre érkezett a szlovák hadsereg egy mentőhelikoptere is.

Mikulás Dzurinda szólt arról, hogy telefonon beszélt Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel, aki biztosította, hogy Magyarország megad a szlovák félnek minden szükséges szakmai és emberi segítséget. Elmondta: ugyanilyen segítőkész és együttérző magatartást tanúsított Lampert Mónika belügyminiszter, aki szlovák kollégájával, Vladimír Palkóval beszélt telefonon, és Juhász Ferenc védelmi miniszter, aki Juraj Liskával, a szlovák védelmi tárca vezetőjével vette fel azonnal kapcsolatot.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.