2006. január. 20. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 20. 18:08 Itthon

Napokat vesz igénybe a mentés

Nem fejeződik be pénteken a mentés a Borsod megyei Hejce közelében lezuhant szlovák repülőgépnél. A kassai katonai repülőtérre szállítják a csütörtök este lezuhant szlovák katonai repülőgép roncsait és fekete dobozát; a vizsgálatokat a Magyar Katonai Légügyi Hivatal végzi.

Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője elmondta, hogy a mostoha körülmények, a domborzati viszonyok és a zord időjárás miatt a mentés még csak az elején tart. Hozzátette: a katasztrófa helyszínen nem lehet megvilágítani, így a munkálatokat sötétedés után fel kell függeszteni, s csak szombaton lehet folytatni. A térségében szakadatlanul hull a hó, s rendkívül hideg van.

A repülőgép roncsa - fotó: Pusztai László
© hvg.hu
Az MTI a helyszínen úgy értesült, hogy péntek délig 27 holttestet sikerült kiemelni, s egy tucatot elszállítottak egy miskolci, illetve a szikszói kórházba. A kórházaktól - illetékes hiányában - az MTI nem tudott információt szerezni.

A több száz méteres körzetben szétszóródott An-24-es repülőgép roncsait továbbra is csak a magyar, illetve szlovák mentők, tűzoltók, határőrök katonák közelíthetik meg, a magyar és a szlovák hatóságok közösen vizsgálják át, s közösen döntenek majd az elszállításról is.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerint a vizsgálat eredménye várhatóan két hónap múlva születhet meg. Ekkor derülnek ki a "konkrét okok", amelyek miatt a tragédia bekövetkezhetett - közölte.

Negyvenhárom utassal csütörtökön este zuhant le a szlovák katonai gép, amely utasainak többsége a KFOR békefenntartó missziójában műszaki feladatokat ellátó szlovák katona volt. Az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják.

Kassára szállítják a roncsokat
 
A kassai katonai repülőtérre szállítják a csütörtök este lezuhant szlovák katonai repülőgép roncsait és fekete dobozát; a vizsgálatokat a Magyar Katonai Légügyi Hivatal végzi - közölte a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. Bocskai István szerint péntek délután azért döntöttek a kassai helyszín mellett, mert közel van a szerencsétlenség helyszínéhez, és ezért egyszerűbb odaszállítani a repülőgép roncsait.

A szóvivő ugyan korábban azt nyilatkozta, hogy a teljes vizsgálatot Magyarországon folytatják majd le, de mivel a közeli katonai repülőtérre praktikusabb szállítani a gép maradványait, a szlovák hatósággal közösen döntöttek a kassai helyszínről. Hangsúlyozta, hogy a vizsgálatot a magyar szakemberek folytatják le a szlovák katonai hatóság bevonásával. A vizsgálat lefolytatásával a légügyi hivatal helyettes vezetőjét bízták meg.

A szakemberek egyébként hozzáláttak a fekete doboz kivételének, amelyet voltaképpen úgy kell kivágni roncsok közül. A repülési adatokat rögzítő berendezést még pénteken elszállítják Kassára. 

A fekete dobozt már korábban megtalálták, eddig azonban elsősorban az áldozatok kiemelésével foglalkoztak a mentésben részt vevők.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.