Szenvedélybetegen segített, nyomozás indult ellene
Nyomozást rendelt el az ügyészség annak a tűcsere-munkatársnak az ügyében, aki december elsején feljelentette önmagát a Fővárosi Főügyészségen azért, hogy kiderüljön: bűnözőnek, vagy önzetlen segítőnek minősül-e az, aki szenvedélybetegeken segít.
A II-III. kerületi ügyészség december 9-én kábítószerrel való visszaélés vétsége miatt indított eljárást az ügyben, a nyomozás lefolytatásával a III. kerületi rendőrkapitányságot bízták meg. A nyomozás határideje 2006. február 9-e - mondta Varga Jenő, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet szerint, amely ingyenes jogi képviseletet nyújt az önmagát feljelentő aktivistának, azért van szükség erre a "stratégiai pervitel" kategóriájába tartozó akcióra, mert a tűcsereprogramok mind az AIDS megelőzésében szerephez jutó nemzetközi szervezetek, mind a 2000-ben elfogadott Nemzeti Drogstratégia szerint támogatandó és hatékony programnak számítanak.
Dénes Balázs, a TASZ elnöke elmondta: úgy vélik, a tűcsereprogramok csak akkor tudják betölteni feladatukat, ha sem a droghasználóknak, sem a segítőknek nem kell tartaniuk a rendőri intézkedésektől. Márpedig jelenleg a Legfőbb Ügyészség jogi álláspontja miatt bizonytalanság van abban a kérdésben, hogy el kell-e járniuk a rendőröknek minden esetben, amikor steril vagy használt fecskendőt találnak egy drogfogyasztónál vagy szociális munkásnál.
Az Alkotmánybíróság (Ab) egy évvel ezelőtt, december 13-án hozott határozatot arról, hogy "az Országgyűlés alkotmányellenes mulasztást idézett elő azzal, hogy nem alkotta meg azon szabályokat, amelyek a kábítószer-élvezőket segítő, megelőző, gyógyító programok végrehajtásában közreműködők büntetőjogi felelősségének kérdéseit rendezik". Ezért az Alkotmánybíróság felhívta az Országgyűlést, hogy jogalkotói feladatának 2005. május 31. napjáig tegyen eleget.
Az Ab határozatának indoklása szerint ugyanis miközben a drogmentesítést a Magyar Köztársaság is társadalmi értéknek ismeri el, addig csak részlegesen történt meg a leszoktató és segítő, illetőleg megelőző programok, azok elveinek, szabályrendszerének kialakítása és összeghangolása a Büntető törvénykönyv rendelkezéseivel.
Az Ab szerint "tisztázatlan a jogalkotó álláspontja a számba jöhető egyes módszerekről, s így többek között az is, hogy például a belövőszobákban történő fogyasztás, vagy a tűcsere program esetében büntetőjogi szempontból mi a valós helyzet".
A programokban segédkező egészségügyi és szociális személyzet büntetőjogi helyzete szintén bizonytalan. A közreműködők már pusztán az eszközök használatának biztosításával is formális értelemben bűnsegédi magatartást fejtenek ki, és jelenleg csupán a hatóságok önmérsékletén múlik, hogy ennek következményeit nem alkalmazzák - áll az Ab határozatában.