2003. augusztus. 25. 15:11 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Tűcsere-automatát adtak át Budapesten

Az országban elsőként Budapesten helyeztek üzembe tűcsere-automatát hétfőn; a készülék a közös tű használatából adódó fertőző betegségek, elsősorban a HIV- és a hepatitis vírus terjedésének megelőzését szolgálja.

Az automatából húsz forintért egy csomagban steril fecskendőt, az anyag szűréséhez használatos filtert és egy tisztítókendőt vehetnek az intravénás fogyasztók. Az automata tartozéka egy saválló tároló is, amelybe a drogfüggők az elhasznált fecskendőket helyezhetik el, s amelyet steril körülmények között rendszeresen kiürítenek. Mind az automatán, mind a megvásárolható csomagokban feltüntetik segélynyújtó szervezetek elérhetőségeit. A Nyírő Gyula Kórháznál felállított tűcsere-automata üzembe helyezése összesen 1,3 millió forintba került.
Becslések szerint Magyarországon 6-8 ezer drogfüggő él, többségük intravénás kábítószer-használó - mondta Topolánszky Ákos, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek. Az egyik budapesti kórházban végzett, nem reprezentatív felmérés szerint az ott kezeltek 35 százaléka megkapta már a hepatitis-fertőzést; eddig az országban három olyan beteget regisztráltak, akik közös tű használata miatt fertőződtek meg a HIV-vírussal, azonban számolni kell a látenciával is - közölte a helyettes őállamtitkár, aki szerint évente negyvenen halnak meg a drog túladagolása következtében, ám tavaly az áldozatok száma nem érte el a harmincat.
"Nem szeretnénk kompromisszumot kötni a kábítószerrel. Továbbra is egyetlen egy állítás köré szerveződik a nemzeti drogstratégia: ez az, hogy a kábítószer-használatot el kell kerülni, hogyha lehet" - mondta Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter a Nyírő Gyula Kórház Lehel úti kerítésén elhelyezett automata átadásakor.
A közeljövőben Budapesten még egy automatát kívánnak felszerelni, ennek pontos helyét azonban még nem jelölték ki. Az ősz folyamán újabb tűcsere-automatákat helyeznek el Pécsett, Gyulán és Kecskeméten. A tárca tavaly hirdette meg tűcsereprogramját, amelynek részét képezik még az utcai szociális munkások, valamint a helyi civil szervezetek által, továbbá az egyes településeket járó buszokon, valamint a gyógyszertárakban működtetett tűcsere-szolgáltatások. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.