2005. december. 09. 11:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. december. 09. 15:14 Itthon

Az internetezők szerint Magyarországon nem lesznek lázongások

Az október 27-én kezdődő franciaországi külvárosi lázongások kapcsán kérte ki az NRC Piackutató Kft. az internetezők véleményét. A kutatásból kiderült, hogy az internetezők többsége tájékozódott az eseményekről és legtöbben szociális feszültségeket látnak az események hátterében.

A hazai véleményformáló értelmiséget bár felkészületlenül érték a franciaországi események, mégis sokan közülük hangot adtak a véleményüknek. Sajnálatos módon többségük nem jutott túl definíciós problémákon és azon, hogy jelzőkkel minősítse a lázongásokban résztvevőket. Az NRC az internetezők véleményére volt kíváncsi.

Az internetezők elsöprő többsége legalább nagyvonalakban tájékozottnak érzi magát a franciaországi külvárosi lázongásokkal kapcsolatban. 5 százalék részletiben is, 84 százalék csak nagyvonalakban, 11 százalék semennyire nem tartja magát jól informáltnak az eseményekkel kapcsolatban.

Az internetezők legnagyobb arányban szociális problémákat, mint munkanélküliség, szegénység látnak az események hátterében. 28 százalék szerint a lázongások leginkább a nagy mértékű bevándorlásra vezethetőek vissza. A szegregációt 9 százalék, a többségi társadalom idegengyűlöletét 7 százalék, a vallási, kulturális különbségeket 6 százalék tartja a lázongások legfőbb mozgatórugójának.

Ön szerint mi a legfőbb oka a napjainkban* is tartó franciaországi lázadásnak?

Szociális problémák

50,0 %

Túl nagy mértékű bevándorlás

28,1 %

Lakóhely szerinti elkülönülés

9,2 %

A tősgyökeres franciák idegengyűlölete

6,6 %

Vallási, kulturális különbség

6,1 %

*Az adatfelvétel idejében még intenzíven folyt a külvárosi lázadás Franciaországban

A 8 általánost végzettek a nagy mértékű bevándorlást (47 százalék), a budapestiek a többségi társadalom idegengyűlöletét (10 százalék), a 40 és 49 év közöttiek a vallási, kulturális különbségeket (11 százalék), a diplomások a szociális problémákat (55 százalék) nagyobb arányban jelölték meg, mint az események legfőbb mozgatórugóját.

Az internetezők többsége szerint a közeljövőben Magyarországon a társadalmi feszültségek nem fajulhatnak odáig, hogy a franciaországi külvárosi lázongásokhoz hasonló események vegyék kezdetüket. 10 százalék teljesen kizárja, 53 százalék nem tartja valószínűnek hasonló események bekövetkezését. Az internetezők egyharmada szerint viszont elképzelhető, 4 százalék komoly esélyt lát arra, hogy a társadalmi feszültségek lázadáshoz, erőszakhoz vezetnek.

A felmérést az NRC 2005. november 14. és 28. között végezte 1000 internet-használó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18-69 éves magyar lakosságra nézve.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.