Orbán: kiszolgáltatottság jellemzi a magyar gazdaságot
A magyar gazdaságot kiszolgáltatottság jellemzi, ehelyett védett gazdaságra lenne szükség - hangsúlyozta Orbán Viktor, a Gazdasági Konzultáció budapesti fórumán.
A Fidesz elnöke a női vállalkozókkal folytatott tanácskozáson azt mondta: a magyar gazdaságra leginkább illő jelző a kiszolgáltatottság, hiszen kiszolgáltattak a munkavállalók, de kiszolgáltatottak vagyunk a nemzetközi nagy cégeknek, a hitelezőknek és a hatóságoknak is.
A kiszolgáltatottság ellen a verseny eszközével lehet védekezni, ahol lehet, be kell vezetni az árcsökkentő versenyt, meg kell szüntetni az árfelhajtó monopóliumokat, és le kell törni a luxusprofitot. Ahol azonban ez nem lehetséges, ott az államnak kell a hatósági ármegállapítás eszközével élni - tette hozzá a politikus, aki szerint így lehet eljutni a védett gazdaság állapotába.
Véleménye szerint a magyar adórendszer munka-, család-, vállalkozó- és magyarellenes egyben. Ez utóbbit azzal indokolta, hogy a vállalkozók egy része képes kibújni bizonyos adófizetés elől, másik része viszont nem, akik jellemzően magyarok. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a multik helyzetét újra kell gondolni a magyar gazdaságban.
A Fidesz elnöke hangsúlyozta: "olyan, hogy magyar gazdaság nincsen", hiszen két gazdaságot látunk, az egyik része sikeres, itt a nemzetközi nagy cégek és néhány tőkeerős magyar vállalat található, a másik rész azonban, a magyar kis- és középvállalkozások, a túlélésért küzdenek, holott ők adnak munkát 1,5 millió embernek Magyarországon.
Közölte, hogy a körbetartozásokkal kapcsolatban csütörtökre Matolcsy György, a gazdasági konzultáció vezetője egy intézkedési tervet készít el, amelyet remélhetőleg még ezen a héten olyan formába öntenek, hogy felajánlhassák a kormány számára. Orbán Viktor, reagálva a résztvevő női vállalkozók közel egy órán át tartó hozzászólásaira, elmondta: véleménye szerint az adórendszer átalakításakor nem csak adócsökkentésre, hanem az eljárási ellenőrzési szabályokra is figyelmet kell fordítani. Meg kell változtatni azt a gyakorlatot, hogy az APEH jogértelmezéssel foglalkozik, és ha "kong a kincstár", akkor mindig rosszabbul értelmezi a jogszabályokat, mint egyébként - fogalmazott.