Gyurcsány: mit is jelent a privatizáció lezárása?
Az, hogy lezárjuk a privatizációt, nem azt jelenti, hogy soha többet semmit nem ad el a magyar állam – közölte Gyurcsány Ferenc csütörtökön.
Ez csak azt jelenti, "hogy az lesz már a kivétel, hogy elad valamit az állam" – mondta a miniszterelnök a közszolgálati televízió Este című műsorában. Mint mondta, "az értékesítési célú privatizáció helyett a fejlesztési célú, magán és köztulajdon együttműködése fog előtérbe kerülni". Ehhez kell hozzáigazítani a szervezetet, a kincstártól az ÁPV Rt-ig. Az állam tulajdonosi és fejlesztési szerepvállalását összehangolják új intézményekkel és új szabályokkal.
"Ez minden bizonnyal azt jelenti, hogy érdemben megváltoztatjuk az állami teljes vagyonkezelés és értékesítés intézményrendszerét, szabályait" – fogalmazott a kormányfő. Ha hozzányúlnak a privatizációs törvény egyes részleteihez, akkor azt úgy teszik, hogy nagyobb hangsúly legyen a vagyonkezelésen, a magántőkével való együttműködés szabályainak kidolgozásán. Eddig minden arra vonatkozott, hogy hogyan kell eladni, azonban a fejlesztéssel, együttműködéssel kapcsolatban "kevés szabályunk van".
A miniszterelnök szerint akik azt mondják, hogy a Budapest Airport Rt. privatizációjának hátterében a költségvetési hiány csökkentése áll, azok "nem tanulták meg a költségvetést". A privatizációs bevételek néhány ritka kivételtől eltekintve nem számolhatók el költségvetési hiány csökkentéseként.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a Budapest Airportot fejleszteni szeretnék, fejlesztési kötelezettséggel és felelősséggel adják bérbe a kifutópályákat, utasváróit. Az ehhez kötődő üzleti lehetőséget megtestesítő részvényeket adják el, de az ingatlan állami tulajdonban marad. Az a kérdés, hogy Budapest lesz-e régió légikikötő központja, vagy Zágráb, vagy Pozsony, vagy Prága.
A műsorvezető felolvasta Gyurcsány Ferencnek a Fidesz és az MSZP választóknak küldött kérdőívei bevezetőjét, amelyek hangvétele, szóhasználata hasonló egymáshoz. A miniszterelnök szerint a válaszokban lesz majd a különbség, és hangsúlyozta: "a magyar nyelvből csak egy van. (...) Az egyáltalán nem baj, hogyha a pártok nem gondolják azt, hogy birtokba kell venniük szavakat, meg kifejezéseket, meg fogalmakat."