Gyurcsány: a privatizációt befejeztük
A magyar politikából az elmúlt időszakban "bántóan" kiveszett az együttműködés bátorsága, de nem szabad engedni, hogy a demokratikus versengés és kényszere elhomályosítsa az együttműködés közös kötelezettségét és felelősségét – mondta a miniszterelnök a parlamentben.
A miniszterelnök szerint a Budapest Airport eladása mindeannyiunk érdeke, mert az érte kapott kétmilliárd dolláros árat a költségvetési hiány csökkentésére lehet fordítani, a 15 éves privatizációs folyamatot pedig idén le lehetne zárni. A kormányfő beszámolt arról is, hogy a kormány benyújtotta a benzin áfáját csökkentő törvénymódosítását.
"A magyar politikai elit, úgy látom, hogy nehezen fogadja el és veszi tudomásul, hogy a rendszerváltozás egyik legnagyobb erénye és eredménye a harmadik Magyar Köztársaság éltető eleme, hogy el tudjuk fogadni, hogy különbözőképpen vélekedünk a demokratikus alkotmány keretei között Magyarország helyzetéről és jövőjéről, hogy szociáldemokrata, liberális és konzervatív politikusok ugyanattól a jó szándéktól, ugyanattól a jóhiszeműségtől áthatva keresik a haza boldogulásának útját" – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalásában.
A demokratikus Magyarország létezésének és fejlődésének feltétele a különböző politikai szándékok, vélemények elfogadása – mondta a kormányfő
Orbánhoz is szólt © Fazekas István |
A kormányfő hangsúlyozta: a jövő évi büdzsé elkészítése kapcsán a kormány szándéka, hogy fegyelmezett és szigorú költségvetéssel szolgálja azt a politikát, amelynek leglényegesebb elemeit meghirdették a Gyurcsány-kormány programjában, és a Száz lépés programjában.
A kormányfő az ülésteremben jelen lévő Orbán Viktor volt miniszterelnöknek címezve szavait, azt mondta: ha fenntartja azt az állítását, hogy Magyarország gazdasága válságban van, akkor azt számokkal, tényekkel bizonyítsa. "Egyenes demokrata így viselkedik" - fogalmazott.
Mint mondta, Magyarországon 1998 óta olyan mértékű növekedés, átlagosan 4 százalék, tapasztalható, amely meghaladja az ország aranykorának tartott dualizmus időszakának növekedését, amelynek átlaga 3,7 százalék volt. A miniszterelnök szerint a gazdaság legtöbb problémáját a politikusok okozták, az 1996-tól egyre erőteljesebben fejlődő gazdaság a választások miatt 2001-ben tér le egyensúlyt tartó növekedési útjáról.
Az Országgyűlés őszi ülésszakának első ülésén megjelent Sólyom László köztársasági elnök is.