Zöldszervezetek szerint a paksi hosszabbítás politikai alku
A zöldszervezetek szerint a politikusok a nyilvánosság és a társadalom kizárásával már megegyeztek abban, hogy Pakson 2037-ig atomerőmű működjön.
Nyolc környezetvédő szervezet közleménye szerint nem a kormány hatáskörébe tartozik, hogy a magyarországi atomerőmű 30 vagy 50 évig üzemel-e, ugyanis az atomenergiáról szóló törvény a kabinetet ezen a területen nem jogosítja fel semmire. Hangsúlyozzák, hogy Paks üzemidejének meghosszabbításával kapcsolatban elsőként a 89/2005 számú kormányrendelet foglalkozik, amely szerint az atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról az Országos Atomenergia Hivatal adhat ki engedélyt.
A kormányszóvivő szerdán jelentette be, hogy a kormány döntött a Bátaapáti közelében történő fúrások engedélyezéséről, amelyek a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladékok tárolójának létesítését szolgálják. Ez elvi hozzájárulást jelent a paksi atomerőmű üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbításához is.
A környezetvédő szervezetek úgy vélekednek, hogy az sem tartozik a kormány hatáskörébe, hogy Bátaapátiban engedélyezze a fúrásokat. Ezzel kapcsolatban az Atomtörvény csak annyit mond, hogy radioaktív hulladéktároló létesítéséhez a Parlament elvi hozzájárulása szükséges.
A kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottak alapján egyáltalán nem jelenthető ki, hogy kormány engedélyezte Paks üzemidejének 20 évvel való meghosszabbítását, áll a közleményben. A szervezetek szerint akármi is történt a kormányülésen, a rendelkezésükre álló 18 perc semmiképp nem lehetett elegendő arra, hogy egy ilyen fajsúlyú ügyben érdemi vitát folytassanak le.
"Különösen aggályos ez a hozzáállás annak fényében, hogy a két és fél éve bekövetkezett súlyos üzemzavar következményeit máig nem számolták fel. Nem értjük a kormányt, de nem értjük az ellenzéket sem. A Fidesz országgyűlési képviselője kivételesen üdvözölte a kormányszóvivő bejelentését. Ez számunkra azt jelenti, hogy a politikusok a nyilvánosság és a társadalom kizárásával már megegyeztek abban, hogy Pakson 2037-ig atomerőmű működjön".
"Így az egész ügy számunkra csak propagandisztikus fogásnak tűnik, vagyis hogy az atomlobbi a kőolajárak látványos emelkedését használja fel saját céljai érdekében. Teszi mindezt a magyar társadalom félretájékoztatásával" - fogalmaznak a közleményben. A zöld szervezetek közleményét az E-misszió Egyesület, az Energia Klub, a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Reflex, a SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület, a Védegylet, és a Zöld Fiatalok írták alá.