2005. szeptember. 07. 19:56 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 07. 20:00 Itthon

A kormány 20 évvel meghosszabbítja a Paksi erőmű üzemidejét

A kormány szerdai döntésével elvi hozzájárulást adott a paksi atomerőmű üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbításához - közölte László Boglár kormányszóvivő a kabinet ülését követő sajtótájékoztatón.

"A kormány döntött a Bátaapáti közelében történő fúrások engedélyezéséről, amelyek a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladékok tárolójának létesítését szolgálják. Ez elvi hozzájárulást jelent a paksi atomerőmű üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbításához is" - mondta László Boglár. Kiemelte: több könyvvizsgáló és piackutató cég vizsgálatai egyhangúlag megállapították, hogy az üzemidő meghosszabbításához minden biztonsági követelmény teljesíthető, a projekt műszakilag megoldható és egyértelműen gazdaságos.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottságának tavaly novemberi ülésén valamennyi frakció támogatta az üzemidő-meghosszabbítási programot. "A mostani kormánydöntés csupán elvi hozzájárulást jelent, vagyis nem jár együtt azzal, hogy Pakson a közeljövőben bármilyen, ezzel kapcsolatos lépésre sor kerül" - hangsúlyozta László Boglár. Hozzátette: a következő lépés a környezetvédelmi és üzem-meghosszabbítás engedélyezési kérelem, ami várhatóan 2007-ben kerülhet a szakhatósághoz.

Koltai Tamás, a Fidesz országgyűlési képviselője üdvözölte a kormány döntését, "három év semmittevés" után, miután "a szocialista kormány Európa második legsúlyosabb besorolású üzemzavarával írta be magát az atomerőművi villamosenergia-termelés történelembe". A politikus reményét fejezte ki, hogy nem "pr-fogásról" van szó, és a kormány végigviszi a folyamatot.

A képviselő - Tolna megyei politikusként is - aggályosnak találta az MVM Rt. törvényben is rögzített holdingosítását, azt a centralizációt, amelynek következtében számos funkciót, gazdasági és informatikai tevékenységet terveznek jövő év január 1-ig elvonni a Paksi Atomerőműtől. Szerinte ennek még lehet bizonyos szempontból gazdasági racionalitása, "de az ördög a részletekben lakozik".

Koltai Tamás hozzáfűzte, hogy reményei szerint nem akarja a kormány "suba alatt eladni" a bátaapáti munkálatok legnagyobb kivitelezőjét, a Mecsekérc Rt.-t, amely "atombiztos üzlet" lenne azoknak, akik megszereznék, mivel több tízmilliárdos állami megrendelésre számíthat a cég, amely nyár elején szerepelt az ÁPV Rt. privatizációs kínálatában, de később a Fidesz tiltakozására eltűnt onnan.

Hirdetés