Az Európai Generációs Paktumról a Szigeten
Országgyűlési és európai parlamenti képviselők is feltűntek szombat délután a Civil Szigeten, akik elsősorban a fiatalokhoz és a fiatalokról szóltak. Szó esett oktatásról, képzésről, ifjúságpolitikáról, munkavállalásról és természetesen a civilekről, az önkéntességről.
Országgyűlési és európai parlamenti képviselők is feltűntek szombat délután a Civil Szigeten. Mandur László, az Országgyűlés alelnöke Járóka Líviát, Hegyi Gyulát, Pettkó Andrást és Szent-Iványi Istvánt látta vendégül interaktív beszélgetésre a Civil Színpadon. Később az Európai Parlament Magyarországi Tájékoztatási Irodája és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete vendégeként tudhattak meg sok mindent az érdeklődők az Európai Unió intézményeiről és az uniós politikáról Szent-Iványi Istvántól.
Politikusok és érdeklődők egyetértettek abban, hogy tovább kell fejleszteni a különböző európai képzési programokat, több forrás megteremtésével, magasabb ösztöndíjjal kell valóban hatékonnyá és a kevésbé tehetősek számára is elérhetővé tenni a külföldön tanulást.
Járóka Lívia örömmel számolt be arról, hogy az Unió felismerte: nem csak diplomásokra van szükség a munkaerőpiacon, és ma már a szakképzés támogatása is megjelenik az európai prioritások között. Emellett a szociális dimenziók is szerepet kapnak az oktatáspolitikában: külön programok segítik a hátrányos helyzetűek és a gyermeket nevelők tanulását.
A közönség soraiból többen sürgették olyan magyarországi program beindítását, amely segíti a rövidebb-hosszabb ideig külföldön tanulók jobb visszailleszkedését, növeli a tapasztalataik, ismereteik iránti nyitottságot a hazai egyetemeken és a munkaerőpiacon. Így merült fel az önkéntesség kérdésköre is: a nyugati társadalmakban ennek komoly hagyománya van, és jól mutat az önéletrajzban néhány hónapos önkéntes munka. Magyarországon a munkaadók még nem értékelik kellőképpen ezt a tevékenységet: a társadalmi szemléletnek, a mechanizmusoknak kell megváltozniuk, és persze az egyén lehetőségeinek kell javulniuk ahhoz, hogy elterjedjen.
Az agyelszívással kapcsolatban Szent-Iványi István emlékeztetett: negyedmillió európai állampolgár tartózkodik az USA-ban PhD hallgatóként, ez tehát nem speciálisan magyar probléma. A képviselő szerint látni kell a jelenség pozitív oldalát is: egyre többen térnek vissza sok év amerikai tartózkodás során megszerzett magas szintű tudással és tapasztalattal európai hazájukba.
Szent-Iványi a Civil Színpad után az Európai Parlament Magyarországi Tájékoztatási Irodája helyszínén is kötetlen beszélgetést folytatott az odalátogató fiatalokkal. Elmondta: az Unió legjelentősebb ifjúságpolitikai kezdeményezésének tartja az Európai Ifjúsági Paktumot. Eddig az „érett” generáció döntött a fiatalok ügyeiben, az ifjúság pedig a közélettől, a politikától való elfordulással büntette ezt a demokratikus deficitet. A Generációs Paktum-Európai Ifjúsági Paktum várhatóan megfordítja ezt a trendet: a fiatalok maguk dönthetnek Európa 2007 utáni nemzedéki politikájáról, ők mondhatják meg, mi a fontos annak a nemzedéknek, amelynek tagjairól Európa jövője szól. Szent-Iványi biztatta az érdeklődő fiatalokat, váltsák valóságra az esélyt. Az európai parlamenti képviselő ehhez uniós segítséget, támogatást és nyitottságot ígért maga és nemzedéke nevében.