Hogyan igazoltatnak a magyar rendőrök?
Számos civil szervezet, az Open Society Institute (OSI) és a rendőrség képviselőinek részvételével zajlott az a megbeszélés, mely a Tárki hamarosan induló kutatásáról szólt. A felmérés a rendőrség igazoltatási módszereiben mutatkozó esetleges etnikai diszkriminációt vizsgálná.
Az ősszel induló kutatás-sorozat módszertanáról és a felméréskor használt kérdőívekről folyt tanácskozás a Tárki irodájában - közölte a Roma Sajtóközpont.
A hazai felmérés része annak a három ország viszonyait összehasonlító elemzésnek, mely Spanyolországban, Bulgáriában és Magyarországon próbálja kimutatni a rendőrség igazoltatási gyakorlatában megmutatkozó esetleges etnikai diszkriminatív elemeket, különös tekintettel a romákat ért hátrányos megkülönböztetésre.
A kérdéssel kapcsolatban mind a lakosság, mind a rendőrség képviselőinek véleményét vizsgálják. A projekt kezdeményezője a Soros György által létrehozott OSI.
A megbeszélésen részt vevő Magyar Helsinki Bizottság képviselője ismertette a szervezet korábbi – lezárt büntetőjogi ügyek elemzésén alapuló – kutatásának eredményeit, melyek szerint a nem roma bűnelkövetők nagyobb valószínűséggel „buknak le” tettenérés során, míg a roma elkövetők egyébként is jobban a rendőrség „látóterében” vannak, következésképp nagyobb arányban kerülnek az igazságszolgáltatás kezébe.
A Belügyminisztérium által delegált, egyébként roma származású rendőrtiszt azt mondta: bár a jogszabály alapfeltételként állapítja meg az egyszerű gyanú meglétét, a járőröző rendőrök többsége mégis úgy véli, a hatékony munka alapfeltétele, hogy bárkit bármilyen körülmények között kötelezhessenek arra, hogy igazolja magát.