2005. július. 05. 16:23 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 05. 16:48 Itthon

Jogtalanul tárol hang- és képfelvételeket a rendőrség?

A Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) kedden közleményben tudatta: az adatvédelmi biztoshoz és a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalhoz fordultak, mert álláspontjuk szerint a rendőrség "a legalapvetőbb adatkezelési szabályokat is semmibe véve tárol olyan hang- és képfelvételeket, melyek megőrzésére a törvények értelmében nem lenne jogosult".

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a rendőrségről szóló törvény alapján
készít és tárol kép- és hangfelvételeket. Ezeket - ha nem indul az ügyben eljárás - a törvényi előírásoknak megfelelően hat hónapon belül megsemmisíti - közölte a BRFK kommunikációs osztálya.

"A Budapesti Rendőr-főkapitányság a rendőrségről szóló 1994.évi XXXIV. törvény 42. szakaszában meghatározottak szerint készít és tárol kép- és hangfelvételeket. Amennyiben a helyszíneken rögzített cselekmény miatt nem indul büntető- vagy szabálysértési eljárás, a felvételt a rendőrség hat hónapon belül megsemmisíti" - mondta Csontos Stefánia, a BRFK kommunikációs osztályának helyettes vezetője. 

Közismert, hogy a televíziós társaságok felvételeket készítenek és adnak közre különféle rendezvények helyszíneiről. "A BRFK kommunikációs archívumában ezeket a televíziókban sugárzott felvételeket tekintik meg a nyomozók az egyes nyomozások során" - magyarázta Csontos. 

A közelmúltban az egyik bűncselekmény után nyilatkozott úgy a rendőrség egyik képviselője, hogy a rendőrség korábbi "szélsőséges" demonstrációkon készült egy-másfél éves, vagy ennél is régebbi videofelvételeket is tanulmányozott az elkövetőt keresve - áll a közleményben. Az NJA és a TASZ szerint ilyen felvételek tárolására a rendőrséget semmilyen jogszabály nem jogosítja fel.
 
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. május. 14. 10:39

A kormány új törvényjavaslata kivégez minden szervezetet, amely közügyekkel foglalkozik – percről percre Orbánék Putyintól lopott tervéről

Kedd hajnalban benyújtották az átláthatósági törvényt, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.