Harmincmilliós büntetés vár az Országos Onkológiai Intézetre
Egy elsőfokú bírósági ítélet szerint az Országos Onkológiai intézet munkatársait harmincmillió forintos „kockázati pótlékot” illeti meg. A felperesek a sugárterápiás osztály röntgen-asszisztensei és adminisztratív dolgozók.
A 2003-ban indult pereskedés mostani, elsőfokú, nem jogerős ítélete szerint a kórháznak visszamenőleg is ki kell fizetnie sugárveszélynek kitett dolgozóit, így a sugárterápiás osztály harminc munkatársa egyenként egymilliós összegre számíthat - mondta Szalay András ügyvéd annak kapcsán, hogy pénteken a Fővárosi Munkaügyi Bíróság az ügyben meghozta elsőfokú ítéletét, bár az alperes valószínűleg fellebbez.
Az ügyvéd szerint ügyfelei - röntgen-asszisztensek és adminisztratív dolgozók - azért jogosultak a kockázati pótlékra, mert munkaidejük legalább felében egészségkárosító körülmények között dolgoznak, ezért a jelenlegi törvény szerint az intézmény köteles illetménypótlékot fizetni. Szalay András hozzátette: a felpereseknél fennáll az "ionizáló sugárzás veszélyének kockázata". A kórház azonban évek óta nem hajlandó fizetni a kockázati pótlékot, ezért az ítélet szerint a havi 17100 forintos járandósághoz most a kamatokat is hozzáadják, így jön ki az Országos Onkológiai Intézet közel harmincmilliós kötelezettsége.
2001-ben Győrben, 2004-ben pedig a Fővárosi Bíróságon már jogerősen lezárult az első két ilyen jellegű, precedensértékűnek tekinthető ügy, akkor a bíróság első és másodfokon egyaránt a röntgen-asszisztenseknek adott igazat - mondta az ügyvéd.
A kórház ügyvédje szóban bejelentette fellebbezési szándékát, így az ügyben év végére születhet jogerős ítélet.