2005. május. 25. 15:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 25. 15:16 Itthon

A tehetséggondozásba szállt be a MOL

A Mol Rt. összesen 103 tehetséges gyereknek nyújtott támogatást, összesen 34 millió 750 000 forint értékben. A pályázatot 2005. február 8-án hirdette meg a vállalat, 1126-an neveztek, az eredményhirdetést szerdán tartották.

A Segíthetek? MOL Tehetségtámogató Program tehetséges fiatalok képzését és szakmai fejlődését segíti. A pályázaton olyan 8-18 éves magyarországi általános és középiskolás diákok, diákcsapatok vehettek részt, akik országos vagy nemzetközi tanulmányi, művészeti valamint sportversenyeken kiemelkedő teljesítményt értek el és szakmai fejlődésükhöz további támogatásra van szükségük.

A nyertesek között van Zana Anita paraúszó tehetség, Kámvás Bálint sportmászó, Pintér Máté képregény- és rajzfilmkészítő, a pestszentlőrinci Vörösmarty Gimnázium Leánykara.

A felhívásra összesen 1126 iskola, egyesület és egyéni pályázó adta be pályázatát a sport, művészetek, valamint a természet- és bölcsészettudományok területéről, s 103-an kaptak támogatást. A pályázatokat szakértő zsűri bírálta el. A zsűrizésben Hankiss Elemér társadalomtudós, Kun Miklós történész, Kroó Norbert fizikus, Mérő László matematikus, Nyilasi Tibor, Kovács Katalin olimpikon, Héja Domonkos karmester és Varga Imre szobrász vett részt.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.