Már csaknem 700 orvos vállalt munkát külföldön
Egyre több magyar orvos vállal munkát külföldön, csaknem hétszáz azoknak a száma, akik már kezdeményezték külföldre távozásukat - mondta a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke Kazincbarcikán.
A távozni szándékozók hatvan százaléka szakorvos, ezzel pedig még nagyobb lesz a hiány. Jelenleg körülbelül száz háziorvosi praxis betöltetlen, a szakorvoslás területén pedig folyamatosan romlik a helyzet - közölte sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az elvándorlással nemcsak a klinikákon és a kórházakban csökken a szakorvosok száma, hanem az orvosi egyetemek oktatói létszáma is kritikussá válhat, ezzel pedig a színvonalas képzés is veszélybe kerülhet. Véleménye szerint "az egészségügy és az orvosok hazai pályán tartása érdekében a jelenlegit meghaladó konszolidációra lenne szükség".
A rendszerváltás óta 1500 milliárd forintot vettek el az ágazattól és ezt nem lehet egyszerre visszapótolni, de az egészségügy helyzetének fokozatos javítása elengedhetetlen, "a nemzeti közügyek egyike" - mondta, hozzáfűzve, hogy hat héten belül cselekvési tervet készít a kamara a legfontosabb tennivalókról.
A 2007-ben életbe lépő nemzeti fejlesztési terv sem jelenthet teljes megoldást, mert az Európai Unió elsősorban a megelőzést támogatja, a közvetlen gyógyítás és az ehhez szükséges intézmények fenntartása, fejlesztése állami feladat marad - jegyezte meg a MOK elnöke.