2005. február. 14. 15:09 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 14. 15:23 Itthon

Idén is egymásnak ugrottak a politikusok az évadnyitó ülésen

Gyurcsány Ferenc kormányfő a tavaszi parlamenti ülésszak nyitónapján az „újjászületett baloldalról”, a kormány terveiről beszélt, egyben jelezte: le kellene zárni a múltat, „vége van a rendszerváltásnak”. A legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz frakcióvezetője szerint azonban a kormányfő beszéde éppen "a régi szocialista hagyományokra emlékeztetett".

Vége van a Kádár-rendszernek, vége van a rendszerváltásnak - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben. "Egyszer és mindenkorra vége van a Kádár-rendszernek. Hamis világ volt" - jelentette ki a kormányfő a tavaszi parlamenti ülésszak nyitónapján, napirend előtt elhangzott felszólalásában. "Vége van a rendszerváltásnak is. Egyszer és mindenkorra. A 90-es évek vitái nem visznek előre bennünket" - tette hozzá.

Gyurcsány szerint az elmúlt fél év a baloldal újjászületését hozta. A rendszerváltozás politikusai tizenöt éve hurcolnak magukkal akkor megnyitott, de máig lezáratlan vitákat, és túl sok régi seb maradt máig beforratlan - mondta a kormányfő. Szerinte az új baloldali generáció nagy esélye, hogy egyszer és mindenkorra lezárja a vitákat, hogy büszkén ünnepelje az 1956-os forradalmat, hogy rendezze az ügynökkérdést, hogy kimondja: állam és egyház elkülönül egymástól.

Gazdasági egyensúlyt szeretne

Gyurcsány az adórendszer és a felsőoktatás átalakítását, a nemzeti felelősség programjának és a Nemzeti Fejlesztési Tervnek a megalkotását nevezte a kormány előtt álló legfontosabb feladatoknak. Egyúttal a gazdasági növekedés fenntartását, a jövedelmek emelését és a gazdasági egyensúly megteremtését javasolta.

A kormányfő hét kiemelt fejlesztési irányt javasolt Magyarországnak: az informatikát és távközlést, a biotechnológia és egészségipart, az üzleti szolgáltató- és logisztikai központokat, a járműipart, a turizmust, a környezetipart és a szórakoztatóipart.

Változtatni kell

A miniszterelnök úgy véli, az egyik legnagyobb társadalmi kihívást a roma népesség felemelése jelenti. Mint mondta, a kormány intézkedései ellenére az emberek úgy érzik, hogy nem élnek jól, ezért az eddig folytatott politika változatlanul nem folytatható. Kijelentette, hogy a 2002-es kormányváltás óta emelkedtek az átlagjövedelmek és nyugdíjak, igazságosabb lett a családtámogatás, miközben csökkentek az adók.

Áder: leverte a lécet

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője szerint Gyurcsány Ferenc évindító beszédében magasra tette a mércét saját maga számára, és azt leverte. Áder szerint Gyurcsány Ferenc beszéde "a régi szocialista hagyományokra emlékeztetett". Szerinte „aki nem tudja megoldani az emberek mindennapi gondját, az 10-15 éves tervekről beszél". Az ellenzéki politikus közölte, 2004-ben csökkent a reálbérek értéke és csökkent a foglalkoztatottság, a fiatalok körében nőtt a munkanélküliség, és az elmúlt két évben megemelkedtek az adóterhek.

Parkolópályától az ígérgetési spirálig (Oldaltörés)

Az MDF elnöke szerint a kormány sokat mond és keveset fog. "Magyarország parkolópályán van, hiányzik a koncepció, a reformok és a törvényalkotás is súlyos lemaradásban van" - mondta  Dávid Ibolya, aki szerint az ország csak úgy lehet sikeres, ha helyzetbe hozzák az alkotó, kreatív embereket.

Az MSZP frakcióvezetője a minőségi politikai nagyüzem követelményeiről beszélt. Lendvai Ildikó szerint Magyarország elégedetlen és tevékeny egyszerre. Az ellenzék megszólalásait bírálva kiemelte: a politikai gyár a felnőtt közönségnek szól és "ne igényeljünk olyan terméket, amit ebben a gyárban lehetetlen gyártani".

Az SZDSZ elnök-frakcióvezetője üdvözölte, hogy egyre több liberális javaslat kerül be a miniszterelnök programjába.Kuncze Gábor szerint tettekre, józanságra, önmérsékletre van szükség az ország sikereihez. A politikus arra figyelmeztetett, hogy 2005-ben, a választások előtti évben el kell kerülni az ígérgetési spirál megjelenését, valamint a politikai gagyi térnyerését.

Hirdetés