2005. február. 05. 13:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 05. 13:11 Itthon

Gyurcsány: a Kádár-rendszert nem szabad újraéleszteni

A Kádár-rendszert nem szabad megpróbálni újraéleszteni - mondta Gyurcsány Ferenc az MSZP nőtagozatának ülésén szombaton Budapesten. A Kádár-rendszernek rendszerváltáskor volt jó néhány eleme, amelyet meg kellett őrizni, 15 évvel a rendszerváltás után azonban nem szabad újraéleszteni - közölte a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy Orbán Viktor pénteken egy televíziós műsorban "visszasírta" a Kádár-rendszert. Emlékeztetett rá, hogy a Fidesz elnöke, "ez az egyébként rendkívül tehetséges fiatalember", Nagy Imrének, az 1956-os forradalom miniszterelnökének temetésén arról beszélt, hogy "el kell temetni a Kádár-rendszert".

"15 évvel később Orbán újra akarja éleszteni a Kádár-rendszert, most sincs igaza. Tehát ahogy akkor nem szabadott temetni, hanem jelentős mértékben meg kellett változtatni, és egy pillanatra meg kellett szakítani a történelem folyását, de nem temetni kellett, úgy most nem szabad megpróbálni újraéleszteni" - jelentette ki.

Kádár világának egyik legnagyobb baja az volt, hogy meg akarta védeni az országot a változástól, ezzel pedig a hamis biztonság illúzióját keltette - mondta a kormányfő. Hozzátette: Orbán Viktor ugyanerre az útra téved, mert a biztonságot csak a változásokkal együtt szabad az embereknek ajánlani, és aki nem ezt teszi, baloldali populizmust folytat.

A kormányfő szerint vita van az országban arról, hogy rendben mennek-e a dolgok, hogy az állam sokat költ-e a közösből. Mint mondta, a közösből a nyugdíjemelést, a köztisztviselői béremelést, az autópályák építését finanszírozták. "Melyiket vegyük el Orbán úr? Tessék javaslatot tenni, legyen világos beszéd, ha el akar venni, álljon oda Magyarország elé és mondja azt, hogy vissza akar venni 3500 milliárd forintot" - mondta, szavait a Fidesz elnökének címezve. Hozzátette: a másik út az adóemelés lehet, harmadik pedig az, hogy "fogja be a száját akkor, amikor a költségvetés világáról beszél".

Úgy fogalmazott: "Nincsen baloldalibb politika, mint a munkahelyteremtés politikája, nincsen baloldalibb politika, mint a tisztességes bérért és munkavállalói, munkásjogokért és alkalmazott jogokért való küzdelem". Ezért harcolni "elképesztően" nehéz - fűzte hozzá.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.