Fodor: az MSZP javaslata értelmetlenné teszi az új ügynöktörvényt
Fodor Gábor szerint a szocialisták lényeges pontok változtak a szövegben, ami gyakorlatilag értelmetlenné teszi a módosítást.
"Az első pillanatban, amikor a javaslatról hallottam, akkor nekem is azt a tájékoztatást adták, technikai jellegű pontosításokról van szó" – mondta Fodor Gábor a Klubrádió adásában, hozzátéve: "ez nem igaz, nem ez a helyzet".
Hozzátette, hogy nagyon lényeges és fontos pontok azok, amelyek változnak a törvényben. Olyan fontos pontok, amelyeket ha így fogadnak el, akkor "gyakorlatilag semmi értelme az egésznek".
Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese vasárnap az MTI-nek úgy nyilatkozott: a múlt hétfőn benyújtott javaslathoz kedden pontosítást fűzött a frakció, de a félreértések elkerülése végett úgy döntött pénteken, hogy egybeszerkeszti a két előterjesztést, és új javaslatként küldi el az Országgyűlésnek.
Az eredeti törvényjavaslat biztosítaná az állambiztonsági iratok megismerhetőségét, valamint újra felállítana egy bizottságot, amely a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a történeti levéltárba kerülő iratok átadását felügyelné.
Az egyik pontosítás azzal egészíttette ki az előterjesztést, hogy a levéltár kezelésében lévő, az operatív kapcsolatról, a hálózati személyről és a hivatásos alkalmazottról szóló személyzeti anyagokra vonatkozik az a rendelkezés, hogy nem kell beazonosíthatatlanná tenni az adatokat.
Szintén pontosították az állambiztonsági iratokat átvizsgáló testületben a döntések meghozatalára vonatkozó rendelkezést, ezek szerint a négy tagból háromnak az egybehangzó szavazata kell a döntéshez a korábbi "szótöbbség" helyett.
A harmadik módosítás arról rendelkezik, hogy a törvény hatálya alá tartozó, a nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója külön jegyzéket állít össze, amelyet a Legfelsőbb Bíróság e feladatra kijelölt bírája hagy jóvá, "C" típusú nemzetbiztonsági ellenőrzését követően.
Fodor Gábor a Klubrádióban hétfőn azt mondta: "a mostani, legutolsó módosítás (...) visszahoz egy olyan kiskaput, amivel gyakorlatilag a szolgálatok újra kikerülnék ezt az iratátadó bizottságot, és töménytelen mennyiségű iratot tarthatnának meg".
A szabad demokrata politikus szerint az történhetett, hogy az SZDSZ egyetértésével találkozó koncepció kialakítása után "jött a felébredés, és nyilván vannak a szocialista pártban és körülötte is olyanok, akik megijedtek ettől".