2005. február. 06. 08:17 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. február. 06. 16:33 Itthon

MSZP: nem visszavonták, csak átdolgozták az ügynöktörvény javaslatát

Az MSZP a kiszivárgott hírekkel ellentétben nem vonta vissza, csupán kicserélte az állambiztonsági iratok megismerhetősége érdekében a történeti levéltárról szóló törvényt módosító javaslatát, amelyet hétfőn terjesztett be.

Így a teljes visszavonásról szóló hír az Országgyűlés honlapján téves - nyilatkozta Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az egyik kereskedelmi rádió hírműsorában.

Korábban az Országgyűlés honlapjára hivatkozva az a hír jelent meg több helyütt, így az MTI-nél is, hogy az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló törvényt módosító javaslatot pénteken visszavonta az MSZP.

Nyakó István pártszóvivő az MTI-nek elmondta, hogy a törvényjavaslaton technikai módosítást hajtottak végre. Mint mondta, ennek két módja lehetséges: ez egyik a hibajavítás, a másik, amit az MSZP-frakció választott, az egész törvény kicserélése. "Szeretnék megnyugtatni mindenkit, az MSZP ugyanazzal a tartalommal támogatja az ügynöktörvény-tervezetét, amely benyújtásra került, tehát ebben a pillanatban is a parlament asztalán van a törvény-tervezet, azt az MSZP nem vonta vissza" - jelentette ki.

Burány Sándor, úgy fogalmazott, hogy mivel egy-két apróbb változtatást hajtottak végre a szövegen, az eredetileg beadott javaslatot ilyenkor vissza kell vonni. Azt mondta, valamilyen okból csak a hír második fele került nyilvánosságra.

Burány, az egyik beterjesztő kedden pontosította az előterjesztést. Az indoklás szerint erre azért volt szükség, mert a benyújtott példány - adminisztratív okokból - hibásan került leadásra. A pontosítás azzal egészítette ki a törvényjavaslatot, hogy azon személyek - operatív kapcsolat, hálózati személy és hivatásos alkalmazott - esetében nem kell beazonosíthatatlanná tenni az adatokat - név, kor foglalkozás -, akiknek személyzeti anyaga a levéltár kezelésében van.

A pontosítás azt is tartalmazta, hogy a törvény hatálya alá tartozó, a nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója külön jegyzéket állít össze, amelyet a Legfelsőbb Bíróság e feladatra kijelölt bírája, "C" típusú nemzetbiztonsági ellenőrzését követően, hagy jóvá

A hétfőn beadott önálló indítvány, amelyet Hiller István pártelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és a frakcióvezető-helyettesek is aláírtak, biztosítaná a történeti levéltár iratainak megismerhetőségét, valamint újra felállítana egy bizottságot, amely a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a történeti levéltárba kerülő iratok átadását felügyelné.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.