A Fidesz öt pontja a sportproblémák megoldására
Ötpontos javaslatcsomagot terjesztett elő a sportéletben és -irányításban tapasztalható problémák megoldására Deutsch Tamás, az Országgyűlés fideszes alelnöke.
A volt Ifjúsági és Sportminisztérium egykori vezetője a szerdai sajtóbeszélgetésen részletesen ismertette a jelenlegi kormány sportpolitikájával szembeni fenntartásait. Kifejtette, hogy a szociálliberális koalíció amellett, hogy 2002 óta két sportminisztert és egy sportminisztériumot "fogyasztott el", egyetlen új sportlétesítmény építését sem kezdeményezte. Ráadásul a 2006-os úszó Európa-bajnokság margitszigeti központjának az ügyében sem történt még egyetlen kapavágás sem.
"A GYISM megszüntetésével egy időben került sor a sportminiszterek találkozójára Budapesten, amelyen csak hazánk nem tárcavezetővel képviseltette magát" - hangsúlyozta a képviselő, hozzátéve: az elmúlt 60 évben nem volt példa a világon működő sportminisztérium - és benne a fogyatékosok ügyeit kezelő helyettes államtitkárság - feloszlatására.
A 2005-ös sportköltségvetésről szólva Deutsch leszögezte, hogy a támogatások ugyan 1,5 milliárddal növekedtek az ideihez képest, ám azok összege így is csak a polgári kormány alatt sportra szánt juttatások felét-harmadát teszik ki. Külön nehezményezte a Sportkórházzal kapcsolatos beruházások lelassulását, amely tavaly Gyurcsány Ferenc sportminiszteri kinevezésével kezdődött meg.
"Az olimpiai doppingügyekre kitérve: sem az öt sportoló, sem a sportorvosok, sem az edzők, sem a szövetségi vezetők, sem a MOB illetékesei, sem az állami sportirányítás nem bizonyult felelősnek a botrányban, ami a problémával való szembenézés helyett annak szőnyeg alá söprését jelenti" - jelentette ki a politikus.
A felmerült gondok általános megoldását Deutsch öt pontban vázolta. Elsőként az javasolta, hogy - az idén megalkotott filmtörvény mintájára - jövőre adókedvezmény illesse meg a sportlétesítmény-fejlesztésben, illetve a sportéletben tevékenykedőket. Ehhez szükséges a hosszú távú sportfejlesztési törvény létrehozása.
A sportfogadásból származó, idén 50 milliárd forintra rúgó állami bevételek "visszaforgatásának" mértékét a mostani 1-1,5 százalékról 50-re kell növelni. A kötelező mindennapos iskolai testnevelés bevezetését pedig a szaktanárok bérpótlékával lehetne megtámogatni. Végül neki kell látni a 2020-as vagy 2024-es budapesti olimpiai pályázat előkészítésének, amelyet nemcsak a lakosság, hanem a kormány- és ellenzéki pártok is egyöntetűen támogatnak.