2004. augusztus. 23. 09:27 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Pető: lemondott kormányfőre is alkalmazható a konstruktív bizalmatlansági indítvány

A miniszterelnök vasárnap azt mondta, még nem döntött, hogy lemond-e, vagy elfogadja a koalíció konstruktív bizalmatlansági indítványát.

Nem biztos, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítvány a legjobb megoldás - mondta a miniszterelnök a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorának. A vasárnap délben rögzített exkluzív interjúban Medgyessy úgy vélekedett: hasonló döntés esetén a koalíciónak, a kormány tagjainak meg kell indokolniuk, hogy miért kell konstruktív bizalmatlansági indítványt benyújtani. "Én ma nem döntöttem el még ebben a kérdésben semmit sem" - mondta. Ugyanakkor hozzátette: most már a kongresszus összehívásával garanciát lát arra, "hogy nem lehet elhúzni a végtelenségig" egy új miniszterelnök megválasztását. "Most már arra kell tekintettel legyek, hogy tudom a legjobban megóvni a koalíció és a kormány tekintélyét" - jelentette ki.



Medgyessy a műsorvezető Friderikusz Sándornak azt mondta: Magyarország tekintélyes ország Európában, a gazdaság fejlődik, még akkor is, ha ellenzéki politikusok mást is állítanak. A kormányfő elmondta, célja az volt, hogy a szocialisták gyors megoldást találjanak az új kormányfő személyére. A műsorvezető arra vonatkozó kérdésére, hogy mi következhet azután, hogy a miniszterelnök Mádl Ferencnek adja be lemondását, Medgyessy úgy válaszolt: még akkor is, ha a köztársasági elnökkel nem azonos politikai gondolatviláguk, ismerve Mádl Ferenc tisztességét, s bízva abban, hogy az elnök ismeri a realitásokat és saját felelősségét, a legerősebb parlamenti erőnek adna lehetőséget a kormányfő-jelölésre.



Kovács László szerint van realitása annak, hogy Medgyessy Péter maga mond le miniszterelnökségéről. A szocialista pártelnök hétfőn reggel egy televíziós műsorban erről a megoldásról azt mondta, "a köztársasági elnöknek átnyújtani a lemondást az azzal a veszéllyel jár, hogy nagyon elhúzódik", s "ez a bizonytalanság az ország gazdasági, pénzügyi helyzete megítélésének ártana."



Az MSZP rendkívüli kongresszusa szerdán biztosan kiválasztja az új miniszterelnököt - mondta Lendvai Ildikó vasárnap az Info Rádió Aréna című műsorában. A szocialisták frakcióvezetője elmondta, hogy napi kapcsolatban állnak Medgyessy Péterrel, akivel megállapodtak, hogy "aláveti magát" a két koalíciós párt konstruktív bizalmatlansági indítványának, és nem mond le előbb. Ezt a frakcióvezető "az emberi nagyság jeleként" értékelte. Lendvai hozzátette, hogy a miniszterelnök lemondása bonyolultabb, nyitottabb procedúrát eredményezne, ami "sok zavart nyitott volna meg". A konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal viszont már a parlament első, szeptember 6-i ülésén egyetlen szavazással helyére ülhet az új kormányfő – mondta a frakcióvezető.



Mádl Ferenc köztársasági elnök egy szombati lapinterjúban merő spekulációnak nevezte, hogy Medgyessy lemondása esetén az ellenzéknek adná a kormányalakítási felkérést. "Az elmúlt időszakban számos ezzel a kérdéssel kapcsolatos elemzés, találgatás látott napvilágot. De ez merő spekuláció. A pártok ügyeibe nem tisztem beavatkozni, politikai küzdelmeik értékelése nem az államfő feladata" - mondta Mádl Ferenc a Magyar Hírlapnak adott interjújában arra a felvetésre, előfordulhat-e, hogy nem koalíciós politikus a köztársasági elnök miniszterelnök-jelöltje. Megjegyezte: "értelemszerűen a parlamenti többség bizalmát feltehetően élvező személyt kellene jelölni".



A szabad demokraták az MSZP két miniszterelnök-jelöltje bármelyikének jelölését tudomásul veszi - mondta Pető Iván frakcióvezető-helyettes az SZDSZ-frakció ügyvivőkkel és megyei elnökökkel kibővített ülése után hétfőn. Pető Iván hangsúlyozta: nincs jelentősége, hogy Medgyessy Péter eredeti szándékától eltérően lemond-e. Ha "a miniszterelnök megváltoztatja eredeti álláspontját, tehát esetleg lemond, és nem akarja a konstruktív bizalmatlansági indítványt elfogadni (...), nincs érdemi jelentősége. A 30 napos határidőn belül (...) kezdeményezhető a konstruktív bizalmatlanság, és egy szavazással megoldható a miniszterelnök-válság" - mondta Pető Iván.



(MTI)
Hirdetés