Az új jogszabály megnehezíti az ellenzéki pártok helyzetét, jelentősen szűkülnek a lehetőségeik.
Egy évvel az önkormányzati választások előtt az országgyűlés kedden szavazott a választási törvény módosításáról. A parlament honlapján elérhető információk szerint a jogszabályt 130 igen és 51 nem szavazat, valamint 6 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.
Az új törvény hatályba lépésével az ellenzéki pártok számára nehezebbé válik a koordinált jelöltállítás, továbbá nem lehet időközi voksolást tartani az adott választás előtti egy évben, és nem lehet feloszlatni a képviselő-testületeket sem ebben az időszakban.
Az új jogszabály szerint az időközi választás helyett a választási lista alapján adhat majd képviselőt az a párt, amelyik addig a mandátum birtokosa volt.
A módosított törvény előírja, hogy a már kiírt választások közül csak azokat tarthatják meg, ahol a kampány már elkezdődött. Ez ott igaz, ahol 50 napnál kevesebb van hátra az időpontig.
A kormány nem akarja, hogy időközi választások legyenek a 2024-es önkormányzati választások előtt
A kompenzációs lista állításának is szigorúbb feltételeket szabnak. Szerdán derült ki, hogy jövőre június 9-én lesznek a következő EP- és így az önkormányzati választások is Magyarországon. Ugyanezen a napon írta meg a Magyar Nemzet, hogy Országgyűlés törvényalkotási bizottságához benyújtott törvénymódosító javaslatot, amely alapján az önkormányzati választást megelőző egy évben az időközi választás helyett a választási lista alapján adhatna képviselőt az a párt, amelyik addig a mandátum birtokosa volt.
További fontos változás, hogy a tízezer főnél nagyobb településeken az egyéni körzetek legalább kétharmadában jelöltet kell állítania annak a pártnak, amelyik kompenzációs listát akar állítani.
A törvény a kihirdetést követő nyolcadik napon lép hatályba. A következő EP- és önkormányzati választásokat 2024. június 9-én tartják.