Diplomácia hvg.hu 2023. április. 12. 18:48

Szijjártó szerint fokozni kell a szankciók által nem érintett szektorokban a fehérorosz-magyar együttműködést

A külügyminiszter pontosan tudja, hogy keményen fog kapni azért, mert egy fehérorosz diplomatával találkozott, de nem érdekli.

Fogadta szerdán a Budapestre látogató belarusz kollégáját a külgazdasági és külügyminiszter, ezzel pedig el is büszkélkedett a Facebook-oldalán.

Az ukrajnai béke reménye mindaddig él, amíg a kommunikációs csatornák nyitva vannak, ezért fontos minden várható kritika és támadás ellenére is a párbeszéd fenntartása Belarusszal

- közölte Szijjártó Péter a Szjarhej Alejnyikkel közös sajtótájékoztatóján.

MTI / Kovács Attila

A magyar tárcavezető odaszúrt a független sajtónak, valamint a Fidesztől és a kormánytól a háborúról, Oroszországról és Fehéroroszországról eltérően gondolkodóknak is a tájékoztatón, ugyanis szerinte "nyilvánvalóan majd hosszú sorát és listáját olvassuk a kritikáknak és támadásoknak mindazért, ami ma itt történt, de szeretném önöknek elmondani, hogy minden kritika és támadás dacára nagyon fontos volt, hogy mi ma itt Budapesten találkoztunk". Szijjártó az orosz-ukrán háború lehetséges eszkalációjáról azt mondta: Magyarországon mindenki pontosan tudja, hogy ezt elsőként fegyveres konfliktus közvetlen környékén élőket érintené súlyosan, ezért alapvető fontosságú annak elkerülése. Majd arról beszélt, hogy

tárgyaltak a szankciók által nem érintett területeken való együttműködés fejlesztéséről is.

Azt mondta, hogy Magyarország számára az energiaellátás biztonsága kritikus fontosságú kérdés, különösen, hogy a szakértők szerint a következő tél sokkal nagyobb kihívásokat jelent majd Európa számára, mint az előző. Beszélt arról is, hogy Magyarország kőolajellátásának 80 százalékát Fehéroroszországon keresztül kapja, és az atomenergia fontosságát is hangsúlyozta, hiszen Belaruszban azonos technológiájú reaktorblokkok épülnek, mint ami Pakson készül, ezért lényeges a tapasztalatok megosztása. Valamint elmondta, hogy az energiaügyi együttműködés mellett a mezőgazdasági és a gyógyszeripar területén is komoly vállalatközi együttműködések jöttek létre, ezért is fontos a később rendezendő üzleti fórum, amelyen mintegy hetven vállalat vesz részt.

Szijjártó a Szjarhej Alejnyik személyében egy olyan ország vezető politikusát fogadta, amellyel szemben az Európai Unió több lépésben korlátozó intézkedéseket vezetett be. Az EU nem ismeri el a 2020-as belarusz választások eredményét, mivel szerinte nem volt sem szabad, sem tisztességes. A közösség emellett az Ukrajna elleni orosz katonai invázióban való részvételre válaszul szankciókkal is sújtja Belaruszt.

Szijjártó továbbra is a békére való hivatkozással tárgyal Európa egyik legkeményebb diktatúrájának külügyminiszterével, amely maximálisan kiszolgálja a háborús bűnös, agresszor Vlagyimir Putyin érdekeit. Miközben mind az ukrán vezetés, mind az Európai Unió, mind az Egyesült Államok és szövetségesei nyilvánvalóvá tették, hogy az orosz agresszióval szemben fel kell lépni, meg kell akadályozni, hogy az eredményes eszköznek bizonyulhasson nemzetközi konfliktusok kezelésében, és tiszteletben kell tartani Ukrajna szuverenitását és területi integritását.

Hirdetés