A fogyókúra szigorú étrendet és rengeteg lemondást követel, amit sokan egy idő után képtelenek tartani. Egy közegészségügyi kutató vezette le ennek az okát.
Dr. Marc Kiviniemi, a buffaloi egyetem közegészségügyi kutatója a tapasztalatait összegezve egy olyan pszichológiai levezetést publikált a Journal of Health Psychology szakoldalon, amely próbál egyszerű magyarázatot adni arra, hogy miért adják fel sokan a fogyókúrát idő előtt.
A téma szakértője szerint az alapvető probléma a nélkülözés okozta negatív érzésekkel van. Egy fogyókúra bukását ugyanis előre lehet tudni, ha valaki például a nassolás hiányára fókuszál. Ezt a negatív érzést tovább erősíti az általános tanács, hogy gyümölcsöt és zöldséget kell enni.
"Ha a tervünk abból áll, hogy olyan gyümölcsöket és zöldségeket eszünk, amelyeket nem szeretünk, akkor a fogyókúra kudarcra van ítélve. A fogyókúra során nem csak arra kell koncentrálni, hogy étkezésünk legyen egészséges, hanem arra is, hogy olyan egészséges ételeket együnk, amelyeket szeretünk is" – állítja Kiviniemi.
Ez a gondolatmenetet csak erősíti az a korábbi kutatás, amely a fogyókúra másik fontos eleméről, a rendszeres testmozgásról derítette ki: csak akkor hatásos, ha élvezzük.