2014. november. 12. 13:44 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 12. 14:36 Instant tudomány

Rendben zajlik az űrkutatás történetének első üstökösre szállása

Az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti űrközpontjában megerősítették, hogy sikerült rádiókapcsolatot létesíteni a Rosetta űrszonda Philae nevű robotjával, egy minilaboratóriummal, a terveknek megfelelően két órával a szondáról való leválása után.

Jelenleg látszólag teljesen rendben zajlik az űrkutatás történetének első üstökösre szállása – közölte Stephan Ulamec, a német űrügynökségnek (DLR) a Philae leszállóegységért felelős vezetője. Az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti űrközpontjában megerősítették, hogy sikerült rádiókapcsolatot létesíteni a Rosetta űrszonda Philae nevű robotjával, egy minilaboratóriummal, a terveknek megfelelően két órával a szondáról való leválása után.

A natgoetv.com közvetíti az eseményeket az Európai Űrügynökség jóvoltából, reggel nyolc óra óta láthatóak élő képek az oldalon.

Paolo Ferri, az irányítóközpont műveleti vezetője "nagyon jelentős pillanatnak" nevezte a rádiókapcsolat létrejöttét. A hűtőszekrény-nagyságú robot jelenleg "szabadesésben" közelít a 67/Csurjumov-Geraszimenko üstököshöz. A szabadesést azonban az égitest csekély gravitációja miatt úgy kell elképzelni, mint "lágy lesiklást", a Philae másodpercenként mindössze 18 métert tesz meg – mondták a németországi űrközpontban.

A Philae landolása előre beprogramozott módon zajlik, így ha valami félresiklik, a földi irányítóközpontban semmit sem tudnak tenni. Az indulás előtti éjszaka elromlott a visszapattanást gátló rendszer, de ez nem akadálya sikeres landolásnak, a robot csavarokkal és szigonyokkal fog majd az egyenetlen felszínbe kapaszkodni. 

A Rosetta 10 év alatt jutott el a Földtől félmilliárd kilométerre lévő üstököshöz, jelenleg 20 kilométeres távolságra kering körülötte.

hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.