Függőséget okozhat a napozás?
A rendszeres napozás nemcsak a bőrrák kialakulásának kockázatát növelheti, hanem függőséget is okozhat – legalább is egy új vizsgálat eredménye szerint.
A Cell című folyóiratban közölt tanulmány szerint a rendszeres ultraibolya sugárzás beindítja az endorfinok, vagy közismertebb nevükön boldogsághormonok termelését. Ezek a vegyületek az erős függőséget okozó heroinnal és morfiummal azonos módon viselkednek a szervezetben.
A vizsgálat laboratóriumi egerek bevonásával készült, de a kutatók szerint az eredmények az emberekre is érvényesek, mivel az UV-sugárzásra adott bőrreakció nagyon hasonló az egereknél és az embereknél.
A rendszeres ultraibolya sugárzás fizikai függőséget és addiktív viselkedést váltott ki az egereknél. Az állatok még elvonási tüneteket is produkáltak, miután az endorfinok hatását blokkoló készítménnyel kezelték őket.
A kutatást vezető David Fisher, a Massachusetts General Hospital és a Harvard Egyetem orvostudományi karának munkatársa szerint a napozás függőséget okozó természete közrejátszhat a bőrrákos esetek folyamatos növekedésében.
Az Amerikai Rákellenes Társaság szerint az egyesült államokbeli melanómás esetek száma legalább harminc éve növekszik, és idén nagyjából 76 ezer új esetre, valamint 9700 melanómás halálesetre kell számítani.
John Overstreet, az Indoor Tanning Association vezető munkatársa szerint a tanulmány figyelmen kívül hagyja az ultraibolya fénynek való kitettség jótékony hatásait, amelyek közül a legkiemelkedőbb a D-vitamin-termelés.
"Azt is fontos megjegyezni, hogy a függőségnek nincs egy egyszerű definíciója. Bármit túlzásba lehet vinni, de az még nem jelenti azt, hogy függőségről van szó" – vélte Overstreet.