2014. május. 23. 11:30 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 23. 14:52 Instant tudomány

Kozmikus ütközésből született a cseljabinszki meteorit

A körülbelül 20 méter átmérőjű meteorit 2013. februárjában csapódott a Föld légkörébe, és harminc kilométeres magasságban hatalmas erővel felrobbant. Korában is feltételezték, hogy anyaégitestjéről egy ütközés során törhetett le, ám most japán kutatók ezt be is bizonyították.

Kozmikus ütközés hozta létre a cseljabinszki meteoritot – erősítették meg orosz és japán kutatók, miután elvégezték az orosz nagyváros felett tavaly februárban felrobbant égitest kőzettöredékeinek elemzését.

A körülbelül 20 méter átmérőjű meteorit 2013. február 15-én csapódott a Föld légkörébe és harminc kilométeres magasságban hatalmas erővel felrobbant. Korában is feltételezték, hogy anyaégitestjéről egy ütközés során törhetett le – írta a Tohokui Egyetem Ozava Sin vezette kutatócsoportja a Scientific Reports című tudományos lapban.

Az új elemzés adatai szerint az aszteroida, melyről a cseljabinszki meteorit letörhetett, óránként mintegy 4800 kilométeres relatív sebességgel rohant bele egy másik égitestbe. A földi becsapódás után megtalált kőzetek analízise során a kutatók jadeit ásvány szokatlan formájára bukkantak, amelyet a meteorit "üveges erei" zártak magukba.

A kőzetelemzés alapján az anyaégitest legfeljebb 290 millió évvel ezelőtt ütközött egy másik, körülbelül 150 méteres kozmikus szikladarabbal. A meteorit történetének ismerete segíthet, hogy a világűr hasonló, a Földre veszélyt jelentő "lövedékeinek" keletkezését jobban megértsék – írták a kutatók.

A cseljabinszki meteorit a történelem egyik legnagyobb, dokumentált kozmikus becsapódása. A B612 nevű amerikai magánalapítvány szerint az ezredforduló óta legalább 26 nagy méretű meteorit ütközött a Földnek, robbanóerejük több száz kilotonna TNT erejének felelt meg.

 

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.