Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2012. január. 12. 13:15

Schmitt Pál mellé költözhetünk a Várban

Igazi kuriózum került a budapesti ingatlanpiacra: másfél évtized után újra megvásárolható a világhírű építészek által...

Igazi kuriózum került a budapesti ingatlanpiacra: másfél évtized után újra megvásárolható a világhírű építészek által újraálmodott, a Budai Vár lejtőjén álló egykori Hatvany villa. Az ingatlan szinte szomszédja a Sándor palotának, Schmitt Pál munkahelyének, így az új tulajdonos gyakorlatilag egy levegőt szívhat az államfővel és a villából élvezhető panoráma is szinte ugyanaz, mint a Sándor palota teraszárról a politikus elé táruló. 

A Villa Budapestet kiemelkedő művészeti, kulturális és gasztronómiai események befogadására tervezték, ám kiváló fekvése és magas presztízse okán tökéletesen megfelel rezidenciának, cégközpontnak vagy követségi és idegenforgalmi célokra is. A jelenleg kívül befejezett, belül szerkezetkész épület az UNESCO által is védett Világörökség részét képezi, és kivételes példája a történelmi környezetbe ágyazott új építésű értékteremtésnek.

Ezt a panorámát láthatja az új tulajdonos

Az Ybl Miklós által 1872-ben tervezett ingatlan első tulajdonosa Lónyai Menyhért, a kiegyezés korának meghatározó politikusa, egykori miniszterelnök volt, majd az épület 1921-ben a Hatvany család tulajdonába került. A 20. század első felében a klasszicizáló villa a főváros társasági életének egyik meghatározó szalonja volt, ahol a vendégek, Monet, Picasso, Manet, Renoir, Cézanne, Munkácsy, Szinyei és Csontváry festményeit is megcsodálhatták. Számos budapesti látogatása egyikén Thomas Mann a szalonban hallgatta Bartók Béla zongorajátékát, és naplójában is megemlékezett a villa pazar belső kialakításáról, valamint a teraszról elé táruló lenyűgöző budapesti panorámáról.

Japán és angol tervezők munkája

Az épületet a világháborúban olyan komoly bombatalálat érte, hogy a Várnegyed újjáépítése során nem állították helyre, a telken átmenetileg csupán egy játszóteret alakítottak ki. A Hatvany család tulajdonában maradt ingatlant a kilencvenes évek közepén a Budapanoráma Kft. tulajdonosa, Bognár Botond vásárolta meg és építette újjá másfél évtizednyi munkával, Kerényi József Kossuth- és Ybl-díjas építész tervei alapján. Míg a villa a világon egyedülálló „high-tech” nyíló homlokzata a BORD Stúdió tervei szerint készült el, az épület belső tereinek kortárs újjászületése – többek között – a világhírű japán építésznek, Tadao Andonak, és az angol hangulattervezőnek, Ilse Crawfordnak köszönhetően válik lehetővé.

Bástya maradványok

Az ingatlan teljes területe közel 4000 négyzetméter, beleértve a csodálatos panorámát nyújtó 700 négyzetméteres teraszt. Az épület öt különböző atmoszférát megjelenítő öt szintből és egy teraszból áll. A legfelső, akár művészeti galériaként is hasznosítható emelet 180 fokos panoráma-élményt kínál, az első szinten elhelyezkedő szalon pedig akár 150 fős események befogadására is alkalmas. A -1. szinten a beruházást megelőző ásatások eredményeként a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai által feltárt 16. századi török kori bástya maradványai találhatóak. A kiszolgáló helyiségek és irodák a legalsó szinten helyezkednek el. A villához egy pihenőpark is tartozik, amely a nagyközönség számára is nyitva áll.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.