Megtalálták a hírhedt karibi kalóz, Feketeszakáll kilencszáz kilogrammos hajóágyúját.
Megtalálták a hírhedt karibi kalóz, Feketeszakáll kilencszáz kilogrammos hajóágyúját. A hajóroncs majdnem háromszáz évig feküdt az észak-karolinai partoknál lévő hullámsírjban.
A 2,4 méteres ágyút szerdán emelték ki az óceánból a rettegett kalóz Anna királyné bosszúja (Queen Anne's Revenge) nevű leghíresebb hajójáról elnevezett mentési akció során. Az 1997 óta tartó munkálatok célja, hogy kimentsék az elsüllyedt árbocos kincseit.
A kiemelés után az ágyút az észak-karolinai Beaufortban működő Tengeri Múzeum előtt állították ki, majd megkezdték a laboratóriumi vizsgálatokat a további tanulmányozás céljából. A 900 kilogrammos leletet jelenleg az évszázadok alatt rárakódott cementszerű homok-, só-, és kagylópáncél öleli körbe. Évekbe telhet, mire a kutatók pontosan meg tudják állapítani, hogy az ágyú mellett, mit rejt még a különleges védőburok.
Feketeszakáll, alias Edward Teach angol kalóz (1680-1718) nevét az egész karibi térségben és az Atlanti-óceán nyugati részén is rettegték a 18. század elején. Leghíresebb hajója 1718-ban futott zátonyra és süllyedt el Észak-Karolina partjainál.
A harminc méter hosszú háromárbocos hajón 150-200 fős legénység szolgált és eredetileg francia rabszolgaszállító volt. Feketeszakáll 1717-ben foglalta el az akkor még La Concorde nevű hajót, amelyet Anna királyné bosszújának keresztelt át.
Roncsait 1996-ban fedezték fel. 2009 októberében már felszínre hoztak egy horgonyt a közeléből, amely valószínűleg a kalózflotta vitorlásai, illetve a part és az árbocos között kisebb tárgyakat szállító csónaké lehetett.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.