Túl sokat kért egy ingatlanközvetítő a lakáseladásra jelentkezőktől, a bíróság lépett közbe.
Érvénytelenítette a Pécsi Ítélőtábla egy Balaton-parti ingatlanközvetítő cég blankettaszerződésének tisztességtelen kikötéseit – közölte a Somogy Vármegyei Főügyészség. Az ítélet jogerős.
A cég előre elkészített, több kifogásolható rendelkezést is tartalmazó szerződésminta alkalmazásával kötött ingatlanközvetítői szerződést az eladókkal. Az eladóknak akkor is ki kellett fizetniük a jutalékot, ha a közvetítés eredménytelen lett, akár még abban az esetben is, ha az ügylet nem az eladó hibája miatt maradt el.
Szintén sértette a jóhiszeműség követelményét az a rendelkezés, amely szerint az eladónak pluszdíjat kellett fizetnie, ha a szerződés megszűnése után két éven belül eladta a lakást olyan vevőnek, aki korábban érdeklődött az ingatlanközvetítő cégnél, de végül nem velük szerződött.
A szerződés törvénysértőn korlátozta az eladók felmondási jogát is: előírták, hogy ha az ingatlanközvetítői szerződést az eladó nem a cég irodájában kötötte meg – hanem például az eladó lakásán –, akkor az eladó csak akkor mondhatja fel ezt a szerződést, ha kifizeti az ingatlanközvetítő addigi költségeit, pedig ezt a törvények szerint 14 napon belül indoklás és fizetési kötelezettség nélkül lehet megtenni. Arra az esetre pedig, ha sikeres a közvetítés, az eladó felmondási jogát ki is zárták.
Tisztességtelennek minősítették azt a kikötést is a szerződésből, hogy ha az eladó késik a közvetítői díj kifizetésével, akkor a törvényi késedelmi kamat dupláját számolják fel.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.