Aki eddig nem adott be hivatalos igényt, hogy napelemet telepítene, és csatlakozna vele a hálózatra, ezután jóval drágábban oldhatja meg a fejlesztést, ha nem éppen akkor mos, világít vagy fűt, amikor süt a nap. Felfüggesztik ugyanis a hálózatra csatlakozás lehetőségét, és mindenkinek magának kell megoldania az áram tárolását. Ez pedig nem lesz olcsó.
Úgy tűnik, sokkal mélyebbre kell, hogy a zsebébe nyúljon mindenki, aki napelemet szeretne otthonában, és az így megtermelt energiát a szokásainak megfelelően szeretné felhasználni, de eddig nem jelentette be hivatalosan hálózati csatlakozási igényét.
A csütörtöki kormányinfón ugyanis Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette: a kormány úgy módosítja a napelemes rendszerek telepítésével kapcsolatos szabályokat, hogy aki ezután jelenti be az igényét – legyen szó lakossági vagy vállalati felhasználóról – már nem csatlakozhat a hálózatra, és nem táplálhat be a rendszerbe áramot, hogy később onnan visszakapja. A lépésre azért van szükség Gulyás szerint, mert
pillanatnyilag több az igény, mint amit a hálózat be tud fogadni.
Gulyás Gergely szerint a kormány egészen addig nem teszi lehetővé a csatlakozást, amíg nem sikerül jelentős fejlesztések révén az ilyen igények kezelésére képessé tenni az elektromos hálózatot. Ennek drága és hosszú folyamatát uniós támogatásokból tervezi megoldani a kormány, Gulyás szerint az uniós helyreállítási alap hitel részét fordítanák erre a célra. Ez az a forrástömeg, amelyet nemhogy nem bocsátott Magyarország rendelkezésére az EU, de hivatalosan még nem is igényeltük azt. Eddig a kormányon belül sem volt konszenzus arról, szükség van-e erre a pénzre, Gulyás a kormányinfón a hvg.hu kérdésére erősítette meg, hogy a kormány valóban kéri majd az összeget.
E korlátozással a saját maga által napelemmel megtermelt energiát minden érintett csak a saját háztartásában tudja majd felhasználni – mondta Gulyás, aki azzal igyekezett eladni a szigorítást, hogy egyszerűbb lesz az eljárás, mert nem kell hozzá a szolgáltató engedélye és nem lesz bürokrácia, ami fel is fogja gyorsítani a beruházásokat a vállalkozások esetében is. Azt azonban elismerte, hogy
a beruházás megtérülése hosszabb lehet.
Hiszen aki nem tudja a saját energiafelhasználásának időpontját a termeléshez igazítani (vagyis akkor bekapcsolni a mosógépet, hűtőgépet, fűtést amikor süt a nap, és termelnek a napelemek) annak akkumulátort kell vásárolnia, hogy eltárolja az energiát és ez bizony jelentősen drágítja a telepítést.
Hogy mennyivel? Kiss Ernő, a Magyar Napelemes és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke a hvg.hu kérdésére úgy számolt a kormány által korábban meghirdetett napelemes pályázatok adatai alapján, hogy egy napelemes rendszer kiépítésének a 36 forintos áramtarifa mellett eddig 7–8 éves megtérülése a jó duplájára, 16–20 évre nőhet. Egy 5 kilowattos akkumulátoros energiatároló telepítését a pályázatban ugyanis 2,9 millió forintos költséget határozták meg, ami közel harmadával magasabb, mint az 5 kW-os napenergia-termelő rendszer 2,2 millió forintja. Az elnök ugyanakkor jelezte, hogy az akkumulátorok kapacitása folyamatosan romlik, az élettartamuk pedig jellemzően 10 év, vagyis a mai tarifák mellett
jó eséllyel meg sem térül az energiatároló beszerzése.
Ez persze abban az esetben mondható ki, ha valaki saját erőből szeretne napelemes rendszert telepíteni, de ha támogatást kapna ehhez, már más lehet a helyzet. Erre pedig van esély. Legalábbis Palkovics László technológiai és ipari miniszter – aki október elején a Portfolio Energy Investment Forum konferenciáján már utalt a most bejelentett lépésre – akkor arról is beszélt, hogy ösztönzőt találnak ki tároló telepítésére. Erről azonban csütörtökön nem beszélt Gulyás Gergely.
Az MNNSZ elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az akkumulátoros tárolásnak a drágaságán kívül is vannak korlátai. Például fűtési időszakban nem biztos, hogy pár esős nap után a napelemek fel tudják annyira tölteni a tárolókat, hogy az elég legyen a hőszivattyús fűtés üzemeltetésére, míg a hálózatra csatlakozva a nyáron a napelemekkel megtermelt energiát télen vissza lehet kapni.
Kiss Ernő emellett vitatta Gulyás Gergely kijelentését, hogy telített lenne a hálózat, hiszen szerinte minden egyes bejelentés esetén megvizsgálják, tudják-e csatlakoztatni a leendő termelőt, és ezt jellemzően engedélyezik. Szerinte még lenne kapacitás.
Arra is emlékeztetett, hogy napelemes erőművek 2 éve nem kaptak új csatlakozási lehetőséget, és tavasszal nulla kapacitású tendert írt ki a napelemes erőművek részére a Mavir. A rendszerirányító már akkor jelezte, hogy „a rendszer infrastruktúra-oldalát és rugalmasságát szinkronba kell hozni az időjárásfüggő kapacitások rohamos növekedésével a biztonságos energiaellátás fenntartása érdekében”.
Idén sem lehet új erőműveket rendszerbe kötni, az egész iparágat féltik a napelemesek
Május elején 0 (nulla) szabad kapacitást hirdetett meg a Mavir új erőművek rendszerbe állítására, vagyis nem lehet semmiféle új energiatermelő erőművet a hálózatra kapcsolni. Az iparági egyesületek nyílt levélben figyelmeztettek, hogy ezzel veszélybe kerülnek nemcsak a szektor szereplői, de szén-dioxid-kibocsátás csökkentési célok teljesítése is.
A szakember értetlenül áll a csütörtökön bejelentett lépés előtt is, pláne azt nézve, hogy mekkora a hazai energiaimport, amit csökkenteni lehetne a napelemes kapacitásokkal. Szerinte azzal, hogy a termelők nem csatlakozhatnak a hálózathoz
kidobjuk az ablakon az így megtermelhető energiát.
Az viszont még nem teljesen világos, hogy a lépés milyen hatással lesz a most is – bár kissé akadozva – zajló lakossági napelemes pályázatokra. Gulyás Gergely azt mondta, hogy az eddig benyújtott igényeket még befogadják, vagyis, aki a pályázatokban eljutott idáig, az valószínűleg hátradőlhet. A miniszter viszont azt nem árulta el, hogy pontosan mikortól húzzák le a redőnyt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.