A drágulás miatt az agrárcégek azzal szembesültek, hogy a számukra korábban megítélt támogatás 50 helyett már csak 30 százalékot ér.
Kompenzációt igényelhetnek a megdrágult építőanyagárak miatt azok az agrárvállalkozások, amelyek 2020 után építési beruházást tartalmazó pályázatot nyújtottak be – írja a 24.hu.
A kompenzációnak köszönhetően várhatóan az 50-100 millió forint feletti projektösszegű építési beruházásoknál az agrárgazdaságok nem esnek el a korábban megnyert pályázati támogatások tetemes részétől az áremelkedések miatt – mondta Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője.
Török elmondta azt is, hogy szűk egy év alatt 15-20 százalékkal emelkedtek az építőanyagárak, az agrárvállalkozások pedig 2021 elején úgy álltak a pályázatokhoz, hogy tesznek egy próbát, aztán majd ha a megvalósításhoz ér a projekt, meglátják, megtérülő-e egyáltalán számukra a kapott támogatás. Az igazi problémát az jelentette, hogy az árak elszállása miatt az eredeti 50 százalék támogatás már csak 30 százalékot ér.
Azokat, akik nem mondtak le a pályázatról, most megkeresték, hogy egy támogatói okirat-módosítási kérelmet kell benyújtani, amiről majd egyedileg hoznak döntést. Arra felhívta a figyelmet Török, hogy fontos tapasztalt szakértők segítségét kérni a kérelem benyújtásához, ugyanis átlagosan akár 500-1000 tételt is módosítani kell a pályázatban.
(Képünk illusztráció)
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.