Fűrészporon és növényi hulladékokon hizlalt gombafonalakból készít szigetelőpaneleket egy brit cég.
Új, gombafonál-alapú szigetelőanyagot fejlesztett ki egy brit vállalkozás, amely jövőre már gyártja és forgalmazza is a terméket. A FastCompany beszámolója alapján a Biohm nevű társaság fejlesztése egy igazi jollyjoker:
- hulladékanyagokból (fűrészpor, mezőgazdasági melléktermékek, élelmiszermaradék) készül vagyis minimális a karbonlábnyoma;
- nem tartalmaz sem káros vegyi anyagokat sem műanyagokat;
- a tesztek nyomán kisebb a hővezető képessége, vagyis jobban szigetel, mint a habosított műanyag-alapú szigetelések, és jobb a tűzállósága is, emellett hasonló az állékonysága;
- nagyon kis mértékben bocsát ki káros vegyületeket a beépítés után (az ilyen alapon építőipari termékeket minősítő British Board of Agrément A+-osnak találta, miközben a megszokott hőszigetelő-anyagokat jellemzően az F-kategóriába sorolja);
- élettartama végén, bontáskor egyszerűen komposztálható, vagy újrafelhasználható, teljesítve a körforgásos gazdaság alapelveit.
Az újfajta szigetelőanyag alapját a gombafonalak, vagyis micélium adja, amelyek nagyon hasonló hálózatba gabalyodnak fejlődésük során, mint a szigetelőanyagok rostjai. A gombafonalakat a fent jelzett melléktermékeken vagy hulladékokon hízlalják egészen addig, míg megfelelő méretre nőnek. Ekkor megfelelő kezeléssel merev, erős táblákat alakítanak ki belőlük, amik a megszokott szigetelőanyag-táblákhoz hasonlóan kezelhetők.
A Biohm ezzel idén elnyerte a dán alapítású, a globális életminőség javulását eredményező design-fejlesztéseket honoráló rangos díjat, az Index Awardot, de a társaság nem áll meg itt. Terveik között szerepel még a növényi alapú beton, egy élelmiszerhulladék-alapú (nem fa)rostlemez, illetve egy olyan körforgásos újragyártási rendszer, amely a fenti anyagokat alkalmazza különböző kombinációkban, illetve gyárakat is terveznek nyitni Angliában és Hollandiában.
A micélium-alapú szigetelés gyártását jövőre kezdhetik meg, első lépésben évi 30 lakásra elegendő kapacitással, és várhatóan hasonló áron, mint a magasabb árkategóriájú megszokott szigetelőanyagok. A gyártási kapacitás bővítésével azonban várhatóan lejebb tudnak menni az árral.
A címlapi képen a Biohm kísérleti gombafonalai.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.