A brit Bath-i Egyetem kutató egy olyan ultrakönnyű, grafén alapú hangszigetelő anyagot fejlesztettek ki, amitől a repülőgép hajtóművének hangereje olyan lehet majd, mint egy hajszárítóé.
Aki utazott már repülőgéppel, járt repülőtéren, vagy esetleg azon kevésbé szerencsések közé tartozik, akik egy repülőtér közelében élnek, az pontosan tudja, hogy egy utasszállító repülőgép milyen hangos tud lenni. A hajtómű akár 140 decibeles zajt is csaphat, ami a közelben lévők számára halláskárosodást okozhat. A brit Bath-i Egyetem kutatói azonban végre megoldhatják ezt a rendkívül zajos problémát.
Az IFLScience beszámolója szerint a mérnökök egy olyan anyagot fejlesztettek ki, aminek köszönhetően olyan halk lehet a repülőgépek hajtóműve, mintha egy hajszárítót kapcsolnának be mellettünk.
[Ötödével csökkentené a repülőgépek károsanyag-kibocsátását a General Electric új hajtóműve]
Az új anyagot grafén-oxidból és polivinil-alkoholból állították elő. A végeredmény egy olyan újfajta aerogél lett, ami rendkívül jó hangszigetelő képességgel rendelkezik – derül ki a Scientific Reports-ban közzétett tanulmányból.
Az ultrakönnyű, grafén alapú aerogélt egy méhsejtes szerkezetbe töltötték bele. Mivel az anyag porózus, így igen jó hangszigetelő képességgel bír. A tesztek során 15,8 decibellel sikerült csökkenteni a hajtómű hangerejét, ami a szakemberek szerint már majdnem az a szint, mint amit egy hajszárítónál érzékelhetünk.
Michele Meo, a publikáció egyik szerzője szerint az anyag alkalmazása nemcsak a repülőgép utasai számára jelenthet majd a mostaninál sokkal kényelmet, de más területeken is segíthet a zajszennyezés csökkentésében.
[14 480 km/h: Meg akarják építeni a repülőt, ami 60 perc alatt a Földön bárhová eljut]
A szakemberek azt remélik, a következő másfél évben piacképes terméket készíthetnek, a jövőben pedig akár az űrkutatásban is felhasználhatják a készítményüket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.